Java Developer

  • Proiectul este un angajament în creștere rapidă cu un lider solid în industria FinTech care dezvoltă soluții software pentru tranzacționare, managementul riscurilor și procesarea datelor. Alăturați-vă Centrului nostru de Dezvoltare din Luxoft România și deveniți membru al echipei noastre cu minte deschisă, progresivă și profesionistă. Dezvoltarea software-ului se bazează pe metodologia SAFe/Scrum și utilizează procese de Integrare continuă/Implementare continuă susținute de adoptarea DevOps, cele mai bune principii de inginerie și practici XP precum TDD și BDD. Veți avea șansa de a vă dezvolta abilitățile tehnice și soft, de a crește profesional și de a construi o expertiză aprofundată a industriei clientului nostru. Pe lângă pachetul de salarii și beneficii atractive, Luxoft va investi în formarea dumneavoastră profesională, inclusiv în cunoștințele din domeniul afacerilor, și vă va permite să vă dezvoltați cariera profesională.
  • Platforma noastră software pentru clienți este utilizată de cele mai importante bănci de investiții din lume, manageri de active, fonduri speculative, case de mărfuri și corporații pentru a stabili prețul, analiza și gestionarea expunerilor lor derivate pentru cursul valutar, rata dobânzii, acțiuni, mărfuri, inflație și derivate de credit.

  • Cum lucrăm:
  • - Procesele de dezvoltare sunt complet Agile. Implementăm SAFe, cel mai utilizat cadru agil de scalare
  • - Veți fi profund implicat în controlul fluxului de lucru de dezvoltare prin definirea, planificarea, construirea, testarea și implementarea noilor funcționalități ale soluției
  • - O dată la 10 săptămâni noile cerințe de afaceri sunt furnizate de către clienți și echipele de dezvoltare clarifică, estimează și planifică munca necesară pentru perioada următoare
  • - Accentul nostru puternic este pe construirea de software de înaltă calitate prin investiții în integrare continuă, implementare continuă, testare pe mai multe niveluri, calitate a codului, cerințe nefuncționale etc.
  • - Rezultatele muncii dumneavoastră vor fi folosite de cele mai importante organizații din industria Investment Banking
  • - La fiecare 4 sprinturi veți avea șansa de a lucra la idei complet inovatoare folosind orice tehnologii sau cadre de ultimă oră pentru un întreg sprint
  • - Investim constant în dezvoltarea dumneavoastră profesională, de afaceri și personală, oferind îndrumări în carieră și acces la o mare varietate de traininguri.
  • - Vei fi susținut de mentorii noștri tehnici, antrenori agili, lucrează în pereche cu colegii tăi și vei beneficia de o atmosferă prietenoasă și de un spațiu dedicat jocurilor și relaxării
  • Responsabilitati:

  • Candidatul va lucra în echipa de dezvoltare îndeaproape cu echipele de consultanță din Paris și București pentru a dezvolta noi funcționalități, a rezolva rapid problemele și a îmbunătăți aspectele existente ale aplicației.
  • Scopul principal este de a dezvolta aplicații pentru a se integra cu furnizorii și platformele financiare externe și pentru a modela fluxurile funcționale implicate în comunicarea dintre soluția Clientului și aceste sisteme externe.
  • Pot exista cazuri în care candidatul ar putea merge la Paris pentru a lucra la fața locului sau pentru a se instrui pentru o perioadă de 1-2 săptămâni.
  • Descrierea abilităților obligatorii:

  • - Obligatoriu absolvit Facultatea de Informatica / Cibernetica / Matematica / Informatica
  • - Minim 3 ani de experiență de lucru în Java
  • - Java 8
  • - Injecția de dependență/ inversarea controlului (Primăvara sau JBoss)
  • - Testare unitară și simulată (JUnit, Mockito, Arquillian, Castravete)
  • - Java Message Service (JMS)
  • - Servicii web (JAX-RS, JAX-WS)
  • - O bună înțelegere a designului și modelelor arhitecturale
  • - Apache Maven
  • - Instrumente de integrare continuă (Jenkins sau similar)
  • - sistem de operare Linux
  • - Stash: GIT Repository Management
  • - Limba engleză vorbită este obligatorie
  • Abilități plăcute de a avea:

  • - Apache Camel
  • - Modele de integrare a întreprinderii
  • - Arhitectura Java pentru legare XML (JAXB)
  • - Transformări XML (XSLT, XSD, DTD)
  • - Fitness
  • - Saliva
  • - Metodologii Agile (SCRUM și Kanban)
  • - Cunoștințe suplimentare despre produse financiare reprezintă un plus
  • Limbi:
  • Engleză: C1 Avansat Română: C2 Competente

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Luxoft pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Luxoft pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Luxoft locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?