Junior Business Analyst

Descrierea proiectului:

Proiectul este un angajament în creștere rapidă cu un lider solid în industria FinTech care dezvoltă soluții software pentru tranzacționare, managementul riscurilor și procesarea datelor. Alăturați-vă Centrului nostru de Dezvoltare din Luxoft România și deveniți membru al echipei noastre deschise, progresiste și profesioniste. Dezvoltarea software se bazează pe metodologia SAFe/Scrum și utilizează procese de Integrare Continuă/Implementare Continuă. Veți avea șansa de a vă dezvolta abilitățile funcționale și soft, de a crește profesional și de a dezvolta o expertiză aprofundată în industria clientului nostru. Pe lângă un salariu atractiv și pachet de beneficii, Luxoft va investi în pregătirea dumneavoastră profesională, inclusiv în cunoștințele din domeniul afacerilor, și vă va permite să vă dezvoltați cariera profesională.

Platforma noastră software pentru clienți este utilizată de cele mai importante bănci de investiții din lume, manageri de active, fonduri speculative, case de mărfuri și corporații pentru a stabili prețul, analiza și gestionarea expunerilor lor derivate pentru cursul valutar, rata dobânzii, acțiuni, mărfuri, inflație și derivate de credit.

Responsabilitati:

Candidatul va lucra într-o echipă de dezvoltare îndeaproape cu echipa de consultanță din Paris pentru a dezvolta noi funcționalități, a rezolva rapid problemele și a îmbunătăți aspectele existente ale aplicației.

Lucrați într-un mediu dinamic, colaborativ și transparent

Facilitați și conduceți ateliere care generează idei și conținut pentru soluții

Orchestrați colaborarea dintre managerul de produs/proprietarul de produs, sponsorii de afaceri, experții în materie, testeri și grupurile de dezvoltare prin eliminarea blocajelor și promovarea comunicării

Scopul principal este de a dezvolta aplicații pentru a se integra cu furnizorii și platformele financiare externe și pentru a modela fluxurile funcționale implicate în comunicarea dintre soluția Clientului și aceste sisteme externe.

Pot exista cazuri în care candidatul ar putea merge la Paris pentru a lucra la fața locului sau pentru a se instrui pentru o perioadă de 1-2 săptămâni.

Descrierea abilităților obligatorii:

- Minimum 1 an de experienta ca Business Analyst / Manual QA pentru produse financiare

- Fiți instrumentali în analiza, proiectarea și construirea de soluții critice și complexe, concepute la comandă, pentru o platformă financiară majoră care utilizează o gamă largă de cele mai noi tehnologii.

- Experiență demonstrată de lucru cu succes cu echipe pentru a livra software

- Experiență în prioritizarea cerințelor concurente și obținerea acceptului de la părțile interesate

- Capacitate demonstrată de a gestiona și rezolva conflictele cu părțile interesate

- Experiență puternică în facilitarea

- Capacitate demonstrată de a înțelege și explica probleme atât din punct de vedere tehnic, cât și din punct de vedere funcțional al afacerii

- Deschidere către opinii contradictorii și flexibilitate în gândire

- Dorința de a sari în proiecte și situații și de a înțelege detaliile ambigue

- Experiență în modelarea proceselor de afaceri utilizând o varietate de instrumente și tehnici

- O înțelegere a abordărilor tradiționale de dezvoltare și abilitatea de a compara și contrasta beneficiile fiecăreia

- Bune cunoștințe despre documentația specifică dezvoltării software.

- Abilitatea de a proiecta și menține documentația utilizatorului final cu detalii funcționale ale soluțiilor furnizate.

- Abilitatea de a efectua validarea end-to-end a sistemului, cu o înțelegere profundă atât a produselor financiare, cât și a soluției tehnice proiectate.

- Experiență în mentorat și implementarea celor mai bune practici Agile, Lean și Continuous Delivery

- O pasiune autentică pentru software-ul de calitate - și know-how pentru a trece de la schiță la cod

- Experiență cu JIRA sau alte instrumente de management de proiect Agile și de urmărire a problemelor

- Experienta in Investment Banking

- Familiarizat cu conceptele SDLC

- Cunoștințe SQL ar fi un plus

- Experienta de testare / QA / BA este un plus

Limbi: engleză: C1 Avansat

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Luxoft pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Luxoft pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Luxoft locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?