Junior Java Backend Developer, Remote

descrierea proiectului

Clientul nostru este unul dintre cei mai importanți furnizori de date de pe piața financiară la nivel mondial, care rulează mai multe programe de modificare pentru a furniza software de înaltă calitate care conectează piețele financiare din întreaga lume într-un lanț de gestionare a datelor în timp real, de înaltă frecvență și cu latență redusă.

Am lansat un program pentru a oferi o platformă inovatoare de autoservire pentru validarea conținutului de afaceri al fluxurilor de date de pe piață. Lucrând într-o echipă de dezvoltare Scrum, accentul se va pune pe furnizarea unei soluții de înaltă calitate pe parcursul unei strategii de program multianuale pentru simplificarea și eficientizarea gestionării datelor. Ne propunem să construim o echipă agilă care să lucreze îndeaproape cu sponsorii de afaceri pentru a asigura o platformă cloud de înaltă calitate, care să răspundă nevoilor consumatorilor globali de date.

Proiectele sunt provocatoare din punct de vedere tehnic într-un mediu foarte captivant, care profită la maximum de tehnologiile de ultimă generație care acoperă: Java, Kotlin, Spring, Kubernetes, Kafka, Postgres SQL

Responsabilitati

  • • Colaborați cu colegi dezvoltatori, experți în infrastructura pieței financiare, testeri, arhitecți și echipe de operațiuni pentru a oferi soluții de lucru.
  • • Asimilați, provocați, ajutați la perfecționarea și apoi aplicați principiile noastre arhitecturale privind scalabilitatea, securitatea și toleranța la erori.
  • • Dezvoltați o înțelegere profundă a mecanismelor de curățare și aplicați aceste cunoștințe.
  • • Participați în sprijinul platformei mai largi, potențial alăturându-vă rotației de gardă.

Aptitudini

  • • Experiență ca dezvoltare Java Backend, experiență în următoarele domenii:
  • • Bună competență în Java și Kotlin
  • • Dezvoltarea standardelor și a celor mai bune practici în colaborare cu echipa de dezvoltare.
  • • Dezvoltarea procedurilor și proceselor de întreținere pentru procesele CI/CD pentru a elimina dependențele persoanelor cheie
  • • Abilitatea de a colabora cu alții pentru a găsi cea mai bună modalitate de a rezolva o problemă tehnologică, de infrastructură, de securitate sau de dezvoltare.
  • • Practici și principii de dezvoltare Agile/Scrum care se concentrează pe scrierea unui cod de înaltă performanță, curat și de calitate
  • • Ajustarea performanței

Este bine sa ai

  • • Experiență în domeniul financiar și/sau al afacerilor valutare.
  • • Experiență cu Spring Framework, PostgreSQL, Kubernetes
  • • De dorit să aibă experiență în dezvoltarea de înaltă frecvență/latență scăzută
  • • Expunerea la biblioteci analitice cantitative/prețuri
  • • Utilizarea ecosistemului Spring Cloud
  • • Orice experiență în Kafka ca broker de mesagerie ar fi avantajoasă
  • • Utilizarea cadrelor de monitorizare precum Micrometer și Datadog
  • • Tehnologii front-end precum React, NPM și node.js
  • • Cadre bazate pe actori, cum ar fi Akka sau Quasar
  • • AWS, Terraform, Terragrunt, Docker, Packer, Anthos on AWS, Istio și rețea de servicii
  • • Bune abilități RDBMS, cum ar fi Oracle sau MySQL
  • • Expunerea la tehnologiile NoSQL

Limbi

Engleză: B2 intermediar superior

Vechime in munca

Junior

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Luxoft pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Luxoft pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Luxoft locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?