Lead Designer Ambient Lighting

Employment type: Permanent

Experience level: 4 - 5 years

Description

Pentru departamentul de Research & Development Interior Codlea, suntem in cautarea unui Lead Designer - coleg a carui responsabilitate principala consta in conducerea echipei de proiectanți CAD  alocate proiectului in dezvoltarea componentelor / ansamblurilor din cadrul unui grup structural (calitatea designului și controlul fezabilității, definirea sarcinilor, recunoașterea și analizarea problemelor și elaborarea soluțiilor, clarificarea metodelor de implementare internă / externă), accentul cazant pe proiecte Ambient Lighting.

Responsabilitati:

  • Dezvoltarea grupurilor structurale de la concept la producția de serie in cooperare cu Lead Design Engineer-ul responsabil pentru proiect;
  • Se asigura ca piesele dezvoltate respecta condițiile specifice de fabricație  din cadrul grupului Dräxlmaier, precum si recomandările manualului de dezvoltare și ale manualului de specificații pentru dezvoltarea orientată spre proces;
  • Responsabilitate executiva tehnica pentru o echipa internationala de proiectare si precum si pentru derularea corespondentei tehnice interne si externe. Controlul funcțional și al respectării  termenelor pentru capacitățile alocate proiectului intern si extern. Definirea sarcinilor, recunoașterea și analizarea problemelor și elaborarea de soluții; clarificarea metodelor de punere în aplicare pe plan intern / extern. Creșterea gradului de maturitate al produsului și acordarea de sprijin în implementarea seriei. Coordonarea activităților sale cu departamentele Draexlmaier, cu inginerii proiectanti și, dacă este necesar cu clientul precum și cu partenerii interni si externi  de dezvoltare. Mentinerea  unui LOP pentru design;
  • Determinarea topologiei modelului pentru întreg grupul structural cu scopul de a asigura un design parametric universal, luând in considerare distribuirea componentelor intre capacitățile de proiectare si locațiile lor de dezvoltare;
  • Proiectarea si prelucrarea modelelor 3D si desenelor  in conformitate cu manualul de dezvoltare al Dräxlmaier Group si cu directivele clientului. Asigurarea ca componentele asamblate cu ajutorul testelor de coliziune, verificări de asamblare si dezasamblare si / sau cu macroul DMU (sau cu alte instrumente potrivite). Trebuie luata in considerare calcularea tolerantelor cand se fac tolerari ale componentelor in FTA bazate pe DAK (Dräxlmaier alignment concept);
  • Se asigura ca standardele si instrumentele specifice in cadrul Dräxlmaier Group sunt implementate.

Cerinte:

  • Studii superioare tehnice finalizate, de preferinta inginerie mecanica;
  • Minim 4 ani de experiență în coordonare de proiecte;
  • Experiență cel putin 5 ani in CAD (Catia sau NX de preferat);
  • Cunoștințe PLM TeamCenter;
  • Cunoștințe limba engleza  - nivel bun, germana avantajos.

Beneficii:

  • Sansa dezvoltării carierei într-o companie multinațională de renume;
  • Training initial, programe de dezvoltare;
  • Subvenție la cantina proprie;
  • Acces gratuit la servicii medicale, prime anuale;
  • Transport asigurat de către companie.

Dacă ești o persoană responsabilă care dorește sa facă parte dintr-o echipa dinamică care își desfășoară activitatea într-un mediu multinațional, trimite-ne aplicaţia ta.
Toate persoanele care corespund profilului, vor fi contacte in maxim 3 săptămâni.

Persoană de contact: Ionut Alin Cateanu

Detalii de contact:

Campanie /  Entitate legală: DTR Dräxlmaier ., Org-Code: EI-RO32

Profile description

Suntem in cautarea unui Lead Designer (Catia V5) care a coordonat cel putin 3 proiecte, de preferat in industria automotive.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la DRÄXLMAIER România pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la DRÄXLMAIER România pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are DRÄXLMAIER România locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?