Lending Support & Reporting Officer

Despre echipa:

Echipa de Lending Support & Reporting asigura suport si consultanta pentru colegii din sucursale si din alte departamente, colaborand cu acestia in vederea imbunatatirii procedurilor, fluxurilor, sistemelor informatice, in conformitate cu responsabilitatile postului.

Principalele responsabilități:

  • Efectuezi raportai catre autoritati: BNR (Centrala Riscului de Credit), corectii BC, FNGCIMM, FGCR, European Investment Fund sau alte autoritati la cerere
  • Monitorizezi activitati de inregistrare in Registrul National de Publicitate Mobiliara
  • Acorzi suport pentru toti colegii din retea privind activitatea de creditare Retail (situatii de plati, calcule dobanzi, opinii pe solicitari din zona de litigii)
  • Te implici in diverse testari, proiecte, dezvoltari de aplicatii si implementari tehnice a normelor legale
  • Gestionezi fluxurile de asigurari (viata, imobil, garantii comerciale) si a reevaluarilor de garantii: analiza intregului portofoliu de garantii pe baza regulilor prestabilite si emiterea centralizata a politelor de asigurare cu asiguratorii, precum si reevaluarea garantiilor
  • Verifici deconturile de plata de la asiguratori, transmiti platile catre Contabilitate, reconciliezi si emiti facturi pentru comisioane
  • Acorzi suport pentru colegii din retea pentru zona de asigurari, gestionarea relatiei directe cu clientii prin intermediul unei adrese de email dedicate pe zona de asigurari
  • Asiguri suport in procesul de inchidere de luna si in perioadele cu volum crescut de activitate.

Condiții minime de eligibilitate:

  • Licență - Studii universitare (preferabil studii  economice sau juridice)
  • Minimum 1 an experienta in banca sau in activitatile de operatiuni
  • Cunostinte solide de Excel

Alte competențe necesare:

  • Aptitudini de relationare si comunicare;
  • Spirit de echipa;
  • Orientare catre detalii si capacitate de lucru sub stres
  • Cunoasterea aprofundata a aplicatiilor MS Office (MS Word, MS Excel, MS Power Point, MS Access, MS Project).
  • Cunostinte de limbă engleză - verbal și în scris – nivel mediu/ avansat

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la UniCredit Bank pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la UniCredit Bank pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are UniCredit Bank locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?