Linux Engineer

Client: Clientul nostru este partenerul tehnologic al întregului grup din care face parte. În calitate de furnizor central de servicii IT, clientul nostru este responsabil pentru selectarea și furnizarea infrastructurii IT, a platformelor IT și a aplicațiilor de afaceri.

Responsabilitati:

  • Menține și monitorizează serverele de infrastructură;
  • Definiți și aplicați strategii adecvate pentru backup, actualizări și monitorizare a serverelor Linux;
  • Asigurați-vă că setările de securitate adecvate sunt aplicate pe sistemele interne și imaginile furnizate;
  • Depanați problemele de instalare a sistemului de operare;
  • Construiți, mențineți și monitorizați procesele automate pentru gestionarea serverelor Linux care rulează într-un mediu cloud (OpenStack);
  • Configurați automat diferite imagini redistribuibile ale sistemului de operare ale serverelor Linux (Ubuntu, Debian, Fedora, Redhat etc.).

Cerințe:

  • Diplomă universitară în tehnologia informației sau studii similare;
  • 3-5 ani experienta in munca;
  • Cunoștințe despre administrarea sistemului Linux din diverse distribuții Linux;
  • Experiență în gestionarea configurației pentru configurare și automatizare;
  • Experiență cu scripting, implementări automate/provizionare și gestionarea configurației;
  • Cunoașterea tehnologiilor legate de CI/CD, cum ar fi Azure DevOps, Git etc.;
  • Cunoașterea rețelelor, protocoalelor și serviciilor bazate pe Linux;
  • Capacitate de a gândi și de a învăța rapid, abilități analitice remarcabile și creativitate în găsirea de soluții;
  • Disponibilitate de a asocia, de a face lucrurile și de a optimiza, bucurându-se de lucrul cu metodologii Agile;

Este bine sa ai:

  • Ansible;
  • Instrumente de monitorizare precum Prometheus, Grafana etc;
  • Scriptarea/utilizarea API-ului REST;
  • Utilizarea containerelor.

Oferi:

  • Pachet de bun venit care vei simți că faci parte din echipă;
  • Plan personalizat de dezvoltare a carierei;
  • Asigurare medicala;
  • Tichete de masa;
  • Program de lucru flexibil

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Key Talents pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Key Talents pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Key Talents locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?