Manager/Director productie

Descrierea postului , principalele responsabilitati :

  • stabileşte programele de producţie si lansează producţia , după consultarea prealabila a directorului general, corelând-o cu portofoliul de comenzi si termene stabilite ;
  • propune si realizează cu acordul directorului general programele privind îmbunătăţirile tehnologice  si organizatorice care să ducă la creşterea productivităţii muncii, la reducerea cheltuielilor de materii prime şi materiale şi a consumurilor specifice
  • propune programe concrete de îmbunătăţire a condiţiilor de muncă precum şi a ergonomiei locului de muncă ;
  • propune directorului general necesarul investiţional şi lista lucrărilor necesare pentru modernizarea procesului de producţie, precum şi pentru creşterea eficacităţii acestui
  • urmăreşte programul de pregătire pentru lansarea producţiei ;
  • urmăreşte şi răspunde de realizarea producţiei lansate, la termen si de calitate ;
  • urmăreşte exploatarea utilajelor şi instalaţiilor  în condiţiile tehnice stabilite;
  • stabileşte împreuna cu directorul general si responsabilul mecano-energetic programul de revizii si reparaţii a utilajelor ;
  • urmăreşte si coordonează întocmirea necesarului de materii prime si materiale lunar si trimestrial ;
  • urmăreşte realizarea programelor de aprovizionare cu materii prime si materiale necesare realizării programului de producţie ;
  • urmăreşte şi răspunde de respectarea disciplinei tehnologice si de producţie ;
  • urmăreşte continuu modul în care este folosită forţa de muncă şi stabileşte necesarul acesteia în perspectivă, funcţie de prospectarea pieţei şi a comenzilor ferme;
  • acţionează operativ in orice situaţii când apar disfuncţionalităţi in procesul de producţie ;
  • participa împreuna cu factorii implicaţi la analiza costurilor de producţie, consumurilor, precum si a tuturor problemelor care implica procesul de producţie, periodic si de cate ori este cazul ;
  • decide reorganizarea fluxurilor de producţie funcţie de tehnologiile produselor noi intrate în fabricaţie;
  • decide organizarea procesului de producţie în concordanţă cu contractele încheiate;
  • organizează activităţile secţiilor pentru derularea în bune condiţii a proceselor de producţie conform cu regimul de lucru impus de comenzile ferme, dar respectându-se cu stricteţe disciplina tehnologică şi de muncă, prevenirea oricăror avarii, incendii, explozii sau accidente tehnice;
  • calculează capacităţile de producţie în baza metodologiei, totalizând posibilităţile de prelucrare pe maşini, utilaje şi instalaţii;
  • organizează fluxurile de producţie având în vedere eliminarea locurilor înguste, a încrucişărilor de operaţii şi micşorarea constantă a manoperei indirecte;
  • răspunde de urmărirea corecta a sarcinilor de producţie, a situaţiilor operative precum si a rapoartelor de producţie ;
  • răspunde de realizarea şi încadrarea în normele şi normativele de producţie ;
  • în cazul întreruperilor accidentale ia măsuri imediate pentru repunerea în funcţiune, în cel mai scurt timp, a capacităţilor analizând cauzele, stabilind măsuri de prevenire a unor asemenea evenimente şi trage la răspundere pe cei vinovaţi;
  • armonizeaza obiectivele tehnice si tehnologice cu imperativele ecologice ale medului natural, reduce la minim poluantii de orice fel, neutralizeaza deseurile prin recuperarea si reciclarea lor, mentine in stare optima de functionare si organizeaza curatirea sistemelor de epurare si filtrare;

Cerintele  de pregatire si calificare specifice postului:

  • Studii superioare in domeniu tehnic
  • Minim 3 ani  experienta intr-un post similar

Aptitudini:

  • Foarte buna organizare  atat a  activitatii proprii  cat si a echipei din subordine
  • Buna relationare la nivel interpersonal
  • Spirit de echipa , interactioneaza eficient cu conducerea si cu tot personalul societatii

Beneficii:

  • Salariu atractiv

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la CERASIND SRL pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la CERASIND SRL pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are CERASIND SRL locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?