Manager divizie achizitii (entertainment si vehicule electrice)

Altex cauta coleg(a) in cadrul departamentului de achizitii al holdingului pentru ocuparea pozitiei de Manager divizie entertainment si vehicule electrice.

Organigrama: subordonare directa Director Achizitii ; are in subordine Manageri produs

Colaborare interna: Marketing, Logistica, Vanzari, Financiar, toate departamentele.

Colaborare externa: Furnizori

Responsabilitati:

  • Defineste si propune strategia pentru produsele din cadrul diviziei, in concordanta cu strategia de dezvoltare generala si obiectivele companiei
  • Urmareste si anticipeaza tendintele de evolutie ale pietei de profil si actioneaza in sensul imbunatatirii rezultatelor si dezvoltarii diviziei de produse
  • Concepe impreuna cu directorul general strategiile comerciale prioritare in vederea atingerii indicatorilor stabiliti;
  • Prospecteaza piata de profil si conditiile de achizitii/livrare/vanzare, in vederea imbunatatirii indicatorilor de performanta si a dezvoltarii diviziei
  • Face propuneri pentru noi familii de produse, sau restrangerea gamei in cazul altora, in functie de evolutia pietei
  • Negociaza termenii contractuali cu furnizorii, in linie cu strategia si obiectivele companiei
  • Urmareste gestionarea bugetelor si decontarilor in relatia cu furnizorii, se asigura de respectarea conditiilor contractuale, urmarind cresterea indicatorului de profitabilitate al companiei
  • Defineste si propune politica de preturi si promotii a diverselor familii de produse, cu obiectivul de a satisface asteptarile clientilor si fidelizarea lor
  • Coordoneaza planul de vanzari si achizitii
  • Formeaza echipa si construieste relatii de incredere pentru a livra clientilor externi si interni maxim de satisfactie
  • Recruteaza si evalueaza candidati pentru dezvoltarea echipei; coordoneaza Product managerii din subordine si se ocupa activ de dezvoltarea profesionala a echipei
  • Identifica oportunitati pentru dezvoltarea afacerii

Cerinte:

  • Minim 3 ani experienta in pozitie de mid-management, minim 5 ani in achizitii
  • Studii superioare finalizate
  • Limba engleză – nivel avansat
  • Cunostinte avansate de operare MS Office, e-mail, internet, ERP
  • Abilitatea de a analiza un set mare de date
  • Abilitati de leadership: formeaza, evalueaza si dezvolta oamenii din subordine si colaboratorii
  • Spirit antreprenorial dezvoltat; priveste responsabilitatea diviziei pe care o conduce ca pe propria afacere, are initiativa si creativitate
  • Abilitati demonstrate de managementul timpului si al stresului: capabil sa stabileasca prioritati pentru sine si echipa pentru a asigura continuitatea proceselor de business.
  • Crede si sustine valorile companiei: integritate, moralitate, atentie catre client, curiozitate, entuziasm
  • Permis conducere categoria B

Numai candidatii selectati vor fi contactati !

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la ALTEX Romania pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la ALTEX Romania pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are ALTEX Romania locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?