Manager Financiar

Responsabilitati:

  • Elaborarea politicilor şi strategiilor financiar-contabile ale companiei pentru creşterea eficienţei economice în condiţiile respectării legislaţiei în vigoare în domeniul financiar-contabil
  • Organizarea, conducerea şi controlul activităţilor financiare prin care se asigură evidenţierea corectă a situaţiei financiare potrivit condiţiilor legale.
  • Planifică şi coordonează activităţile Departamentului Financiar astfel încât resursele sale să fie eficient utilizate, iar termenele, procedurile şi standardele prestabilite să fie respectate.
  • Analizează permanent impactul modificărilor legislative şi normative, astfel încât să fie diminuate efectele negative şi maximizate cele pozitive
  • Organizează şi coordonează activităţile Departamentului Financiar în vederea prezentării fidele a situaţiei financiare, a performanţei financiare şi a fluxurilor de numerar ale companiei
  • Asigură implementarea procedurilor şi standardelor privind rapoartele financiare, pentru ca toate tranzacţiile financiare ale companiei să fie precis şi la timp înregistrate
  • Analizează situaţia financiar-contabilă pentru prezentarea fidelă a poziţiei financiare şi a performanţelor firmei
  • Răspunde de corectitudinea şi promptitudinea cu care furnizează informaţiile din domeniul său de activitate
  • Promovează respectul reciproc, colaborarea şi transparenţa în interiorul departamentului, în raporturile cu alte departamente, precum şi în relaţiile cu persoanele din afara firmei
  • Întocmeşte rapoarte pentru management, pentru Consiliul de Administrație și orice alte rapoarte financiare solicitate de conducere, cu informații financiare clare și fiabile, ajutând la luarea deciziilor în companie.
  • Asigura inregistrarea sistematica şi cronologica, prelucrarea, publicarea, declararea şi pastrarea informaţiilor cu privire la situatia patrimoniala şi la rezultatele economice ale firmei, atat pentru necesitatile proprii, cat şi in relaţiile cu ceilalţi agenti economici: clienti, furnizori, banci, organele financiar-fiscale, asociati.
  • Asigura intocmirea tuturor raportarilor solicitate de organele administratiei financiare şi de control, bancare, statistice

Candidatul ideal:

  • Studii superioare in domeniul economic.
  • Diplomă de Expert Contabil, membru activ CECAR;
  • Cunostinte solide de contabilitate, fiscalitate, bugetare, de raportare complexa;
  • Cunoasterea legislatiei si a documentelor financiar-contabile;
  • Limba engleza si/sau franceza - cunostine nivel avansat
  • Bune abilitati de comunicare, organizare si planificare;
  • Spirit analitic si atentie la detalii, orientare spre obiective, respectarea termenelor;
  • Cunoasterea pachetului Ms Office (Excel -nivel avansat) si a unor programe de contabilitate;
  • Atitudine pozitiva si proactiva

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la SC VERNICOLOR SA pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la SC VERNICOLOR SA pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are SC VERNICOLOR SA locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?