MEP Project Manager (Instalatii mecanice, electrice, sanitare, HVAC)

Inginer senior europarlamentar

Coordonare lucrari santier - echipa proiect - Ingineri instalatii si subcontractori instalatii

  • Experiență profesională solicitată, minim 5 ani în coordonarea lucrărilor de instalatii sanitare si HVAC pentru construcții civile (cladiri de birouri, centre comerciale).
  • Intelegerea modului în care se interconectează tipurile de instalații și, specificațiile fiecărei etape a proiectului;
  • Studii superioare tehnice - Facultatea de Instalatii; Electrotehnica Cunoștințe PC: Autocad, MS Office (Word, Excel, PowerPoint);
  • Foarte bune abilități de comunicare și coordonare;

Descrierea jobului

  • Studiaza în profunzime documentele proiectului (desene tehnice, schițe, specificații), modul în care se interconectează tipurile de instalații și sisteme (HVAC, mecanice, electrice, sanitare), specificațiile fiecărei etape a proiectului;
  • Planifica si coordoneaza lucrarile de instalatii sanitare, termoventilatii/hvac si electrice impreuna cu seful de santier;
  • Asista echipa de proiect si are ca scop indeplinirea obiectivelor stabilite de catre directorul de proiect/beneficiar;
  • Raspunde pentru calitatea si respectarea termenelor tuturor activitatilor pe partea de instalatii;
  • Organizeaza si elaboreaza proceduri si sisteme de raportare in conformitate cu solicitarile Directorului de proiect;
  • Participa activ in cadrul procesului de proiectare;
  • Participa in procesul de licitatie pentru stabilirea contractorilor de instalatii;

Constructie:

  • Gestioneaza procesul de constructie aferent lucrarilor de instalatii;
  • Introduce obiective intermediare in graficele de executie prevazute in contractele de instalatii;
  • Verifica graficele detaliate de constructie si listele de materiale ale contractorului;
  • Gestioneaza efectele schimbarii comenzilor;
  • Intocmeste rapoarte lunare de constructie;
  • Monitorizeaza si controleaza aplicarea si respectarea normelor de protectia mediului, sanatatea si securitatea muncii in cadrul santierului;
  • Monitorizeaza si controleaza aplicarea standardelor de calitate in cadrul santierului
  • Participa la sedintele de progres;
  • Informeaza Project Managerul in cazul unei situatii de urgenta in cadrul proiectului;
  • Impreuna cu Seful de santier, verifica integralitatea si valabilitatea tuturor documentelor necesare care atesta calitatea materialelor/lucrarilor de constructii (pasapoarte tehnice, certificate, rezultatele testelor de laborator, etc);
  • Impreuna cu Seful de santier verifica corectitudinea si valabilitatea documentatie tehnice as-build si se asigura ca modificarile necesare sunt realizate in conformitate cu lucrarile de constructii.

Recepție:

  • Participa la inspectiile efectuate de catre autoritati sau de catre companiile de asigurari, daca este cazul;
  • Gestioneaza impreuna cu ceilalti membrii ai echipei procedura de testare, receptie partiala si finala;
  • Stabileste impreuna cu Project Managerul strategia de remediere a deficientelor dupa receptie;
  • Participa la remedierea defectelor consemnate in procesele-verbale de receptie precum si cele aparute in timpul perioadei de garantie;
  • Participa la intocmirea raportului final si la analiza finala a proiectului.
  • Facilitează găsirea de soluții, în cazul în care apar probleme/conflicte între subcontractori în timpul proiectului;
  • Validează eventuale probleme de proiectare legate de MEP și propune soluții;
  • Evaluează propunerile legate de sistemele MEP; Updatează constant toate schimbările legate de MEP pentru toată echipa și se ocupă de bugetarea și justificarea acestor schimbări;
  • Asistă la instalarea sistemelor MEP; Coordonează, monitorizează și controlează activitățile legate de MEP ale subcontractorilor;
  • Coordonează și gestionează materialele și documentele legate direct de MEP;
  • Ține legătura cu echipa de consultanți MEP, inspectori și alte departamente relevante;
  • Se asigură că subcontractorii MEP aderă la standardele de calitate în vigoare, precum și la normele de securitate;
  • Asistă la testarea și contractarea echipamentului MEP;
  • Urmărește executarea corectă a proiectelor, a tehnologiei de execuție și a condițiilor de calitate;
  • Planifică, verifică, organizează, controlează activitățile desfășurate în scopul realizării proiectului, împreună cu echipa de proiect;
  • Întocmește rapoarte săptămânale de informare, în legătură cu evoluția proiectului;
  • Verifică corectitudinea proiectelor tehnice de instalatii.

Beneficii:

Oferim pachet salarial atractiv:

  • Tichete masa;
  • Abonament medical;
  • Prime Paste si Craciun + bonus anual;
  • Salariul se va negocia în funcție de pregătirea/experiența candidatului.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Genesis Property pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Genesis Property pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Genesis Property locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?