Mid Java Backend Developer

Descrierea postului

XLab este centrul de cercetare și inovare al Profidata cu sediul în Zürich, Elveția. Cu o echipă mică și pasionată, dezvoltăm noi instrumente de productivitate native din cloud, care sunt arătoase, distractive și ușor de utilizat. În XLab construim soluții cloud ușor de utilizat pentru industria financiară. Dorim sa ne extindem echipa din biroul Iasi cu un dezvoltator de software experimentat, motivat si comunicativ. Pentru modulele noastre actuale și următoare, căutăm un dezvoltator senior Java Backend.

Descrierea postului (principalele responsabilități/sarcini)

  • lucrați într-o echipă agilă (Kanban), oferind continuu noi funcționalități
  • accentul principal este pe dezvoltarea backend cu Java și Spring Boot
  • proiectați, construiți, automatizați, implementați și mențineți aplicații de gestionare a averii cu înaltă disponibilitate, robuste și sigure, orientate către client în diferite medii cloud
  • furnizați interfețe API/REST pentru aplicații frontend și sisteme de rezervare
  • contribuie, de asemenea, la implementarea conceptelor DevOps, cum ar fi implementarea și automatizarea în cloud
  • participați la revizuirea codurilor și fiți deschisi unei cooperări strânse
  • preluarea codului și aplicațiilor pe parcursul întregului ciclu de viață (analiza, specificația, implementarea, testarea)

Cerințe pentru post (competențe)

- cunoștințe foarte bune și experiență practică în construirea de backend-uri bazate pe Java (SE 8+) (microservicii, aplicații server) folosind Spring și/sau Spring Boot

- cunoștințe bune de pipeline CI\CD și de instrumente de dezvoltare, cum ar fi: GIT, Jenkins, Maven/Gradle, Eclipse/IntelliJ IDEA, etc.

- cunostinte/experienta in lucrul cu API-urile REST

- cunostinte/experienta in programare reactiva

- cunostinte/experienta in lucrul cu baze de date relationale, tehnologii SQL si ORM (JPA, Hibernate, etc.)

- TDD nu este un cuvânt la modă pentru tine, tu scrii mai întâi testele

- experienta (sau cel putin buna intelegere) a containerelor si orchestrarii (Docker si/sau Kubernetes)

- fluenta in limba engleza, cunostinte de limba germana reprezinta un plus

- și nu în ultimul rând: fiți un bun jucător de echipă, încercați să fiți sau să evoluați într-un cursant rapid și profitați de oportunitățile de a fi adaptator al noilor cadre și tehnologii; să aibă o atitudine „poate face” cu capacitatea de a face lucrurile

- ar fi un plus/avantaj :

* experiență practică cu (sau oricare dintre): Spring WebFlux/RxJava 2+, Elasticsearch și Kibana/ELK Stack, Apache Kafka (sau alt JMQ), ActiveMQ (sau alt JMS), Ansible, PostgreSQL, Linux și Bash/Shell scripting

* cunoștințe/experiență în lucrul cu tehnologiile furnizorilor de cloud (AWS, Azure, OTC etc.)

* (unele) cunoștințe/experiență în domeniile finanțelor, gestionării averii, instrumentelor financiare, tranzacționării

Beneficii de locuri de muncă

  • spațiu pentru inițiativa și creativitate (o nouă provocare în fiecare zi)
  • atmosfera de lucru deschisa si prietenoasa; echipa competenta
  • ierarhii plate (și procese scurte de luare a deciziilor)
  • perspectiva pe termen lung
  • salariu competitiv și un mediu de lucru flexibil

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la FITS/Profidata Development Romania pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la FITS/Profidata Development Romania pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are FITS/Profidata Development Romania locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?