MTS Silicon Design Engineer

Ceea ce faci la AMD schimbă totul

La AMD, depășim limitele a ceea ce este posibil. Credem în schimbarea lumii în bine prin impulsionarea inovației în tehnologiile de calcul, grafică și vizualizare de înaltă performanță – elemente de bază pentru jocuri, platforme imersive și centrul de date.

Dezvoltarea unei tehnologii grozave necesită mai mult decât talent: este nevoie de oameni uimitori care înțeleg colaborarea, respectul și care vor face „mila suplimentară” pentru a obține rezultate de neconceput. Este nevoie de oameni care au pasiunea și dorința de a perturba status quo-ul, de a depăși granițele, de a oferi inovație și de a schimba lumea. Dacă aveți acest tip de pasiune, vă invităm să aruncați o privire asupra oportunităților disponibile pentru a vă alătura echipei noastre.

Responsabilitatile locului de munca
  • Cercetarea, proiectarea, dezvoltarea și/sau testarea componentelor și sistemelor software pentru fabricarea semiconductoarelor și a dispozitivelor conexe, folosind cunoștințele despre teoria designului digital.
  • Efectuați verificarea pre-Silicium a proiectelor de microprocesoare de înaltă generație și a IP-urilor aferente.
  • Dezvoltați, documentați și executați planuri de testare de verificare la diferite niveluri ale ierarhiei de proiectare, inclusiv medii unitare și full-chip.
  • Dezvoltați componente de test de limbaj de nivel înalt, inclusiv stimulente, modele comportamentale, monitoare și verificatoare.
  • Dezvoltați, simulați și depanați stimuli direcționați și aleatoriu pentru a găsi erori în designul microprocesorului; verificați funcționalitatea și verificați conformitatea cu specificațiile.
  • Dezvoltați instrumente, infrastructură, procese și fluxuri pentru a permite verificarea funcțională.
  • Documentați planurile de testare și planurile componentelor bancului de testare și conduceți recenzii cu colegii și părțile interesate.
  • Dezvoltați în mod independent soluții de calitate, la timp și rentabile.
Educație și abilități necesare
  • Cunoștințe bune de engleză.
  • Responsabilitate individuală și dorință puternică pentru realizări personale.
  • Cel puțin o diplomă de licență în inginerie electrică, inginerie informatică sau informatică.
  • Expertiză documentată și demonstrabilă în cel puțin două dintre următoarele, fie academice sau profesionale:
    • Arhitectură modernă de computer, inclusiv conducta procesorului și ierarhia memoriei
    • Lucru practic în programarea C++ pentru modelare hardware sau dezvoltare pe bancă de testare sau proiecte de anvergură și complexitate similare
    • Design logic și reprezentând același în HDL (de exemplu Verilog sau VHDL)
    • Programare în limbaj de asamblare și Arhitectura set de instrucțiuni a unui microprocesor modern
    • Metodologia și tehnicile de verificare a hardware-ului, cum ar fi simulare, depanare, acoperire, formală etc.
  • Demonstrați abilități bune de comunicare și abilități de a lucra cu o echipă diversă
  • Educație și abilități preferate
    • Experiență anterioară de stagiu în abilitățile necesare enumerate mai sus.
    • Experiență de lucru într-un mediu Unix/Linux.
    • Experiență în limbaje de scripting (de exemplu, Perl sau Python sau Ruby).
    • Experiență în simulatoare hardware/logice (de ex. VCS/Modelsim/EDAPlayground).
    • Experiență în instrumente de depanare sau vizualizatoare de forme de undă.
    • Experiență în limbi de verificare (de exemplu, Specman sau System Verilog).
    • Experiență în instrumente și tehnici de verificare (ex. UVM).
    • Experiență în modelarea design-urilor hardware în emulatoare sau FPGA.
    Număr Cerere: 172151

    Țara/Regiune/Locație: România Stat/Provincie: Moldova Oraș: Iasi

    Funcție: Proiectare

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la AMD pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la AMD pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are AMD locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?