National Account Manager

Candidatul ideal

Colegul nostru poți fi tu, dacă iți place să activezi în domeniul tehnologiei, ești orientat spre rezultate, ești dornic să identifici nevoile clienților pe segmentul în care activăm și să ii întâmpini cu produsele și soluțiile pe care le oferim. Daca ai gestionat un portofoliu de clienti cu o cifra de afaceri de peste 10 milioane de euro poti fi persoana potrivita pentru ocuparea pozitiei de National Account Manager. Dorința de învățare continuă, capacitatea de a lucra în echipă și implicarea sunt atuurile care te ajută să ai succes alături de noi.

Scopul postului: identificarea si gestionarea clientilor strategici, in vederea asigurarii solutiilor industriale competitive, prin cultivarea, monitorizarea si fidelizarea clientilor.

Responsabilități:

  • Identificarea și contactarea clienților strategici B2B din verticala industrie pentru a le oferi cele mai bune soluții industriale ale companiei;
  • Înțelegerea priorităților business-ului clienților pentru a le prezenta produse și soluții ce vin în întâmpinarea necesităților acestora;
  • Dezvoltarea unui networking de calitate prin participarea la întâlniri cu oameni de business;
  • Divizarea pieței pentru identificarea clienților strategici;
  • Elaborarea de strategii de abordare a clienților strategici;
  • Monitorizarea îndeaproape a riscurilor, gestionarea costurilor și strategiilor operaționale;
  • Dezvoltarea și menținerea relațiilor cu clienții;
  • Negocierea și semnarea contractelor;
  • Urmărirea implementării soluțiilor agreate și colectarea feedback-urilor;
  • Prospectarea pieței pentru a ajunge cât mai aproape de potențialii clienți;
  • Urmărirea realizării activităților de mentenanță post-vânzare pentru soluțiile vândute;
  • Îndeplinirea obiectivelor de vânzări stabilite;
  • Întocmirea rapoartelor de activitate săptămânale și lunare.

Cerințe

  • Studii superioare și/sau certificări într-un domeniu tehnic: energetic, securitate electronică sau IT, inginerie;
  • Constituie avantaj experiența de prospectare și analiză a nevoilor în sectorul Business-to-Business;
  • Experiență de peste 2 ani în vânzarea cu succes a soluțiilor tehnologice caracterizate prin cicluri complexe de vânzare;
  • Bune abilități de comunicare, negociere, prezentare și relaționare;
  • Abilitatea de a lucra într-un mediu dinamic si schimbător;
  • Creativitate, spirit inovator și abilități de analiză globală;
  • Disponibilitate pentru deplasare;
  • Cunoștințe de limba engleză – nivel mediu, scris și vorbit;
  • Cunoștințe de utilizare PC: MS Office (Word, Excel, Outlook);
  • Permis de conducere categoria B cu experiență de minim 2 ani.

Beneficii:

  • Instruire în management de proiect;
  • Training de vânzări și pe soluțiile tehnologice dezvoltate de Quartz Matrix;
  • Dezvoltarea în cadrul unei echipe de consultanți cu un know-how solid în domeniul IT;
  • Pachet salarial în concordanță cu rezultatele obținute și bonusare pe proiect;
  • Mașină de serviciu pentru deplasări în zona alocată;
  • Laptop și telefon mobil.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Quartz Matrix SRL pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Quartz Matrix SRL pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Quartz Matrix SRL locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?