Network Monitoring Center Engineer

Căutăm o persoană orientată spre acțiune, catre client, cu dorința de a obține rezultate prin rezolvarea problemelor, stabilirea priorităților si luarea deciziilor cu rapiditate.

Cerintele postului:

  • notiuni despre configurarea parametrilor TCP/IP sub sistemele de operare Windows si Linux;
  • cunostinte medii despre teoria retelelor de calculatoare;
  • cursuri CISCO (prezinta avantaj);
  • disponibilitate pentru program in ture;
  • spirit de echipa;
  • cunostinte bune de limba engleza.

Roluri si responsabilitati:

  • monitorizarea alarmelor primite de la echipamentele din retelele 3G/4G, Backbone IP si CBU;
  • monitorizarea locatiilor clientilor strategici precum si intocmiri de rapoarte lunare de SLA;
  • aplicarea procedurilor de escaladare, conform regulilor interne;
  • identificarea incidentelor din retelele monitorizate si notifica persoanele responsabile de nodul de retea unde a fost determinata avaria;
  • inregistrarea si solutionarea tichetelor in bazele de date interne;
  • cooperarea cu departamentele Support, NOC-IP, NOC-CBU, Backbone, NOC-3G, Filed-3G si Infrastructura pentru rezolvarea avariilor din retea;
  • notificarea transportatorilor parteneri nationali si internationali in cazul aparitiei avariilor pe liniile inchiriate;
  • generarea rapoartelor pentru downtime-urile echipamentelor monitorizate.

Candidatul confirma, prin transmiterea candidaturii sale pentru pozitia descrisa mai sus, ca a citit Nota de informare privind prelucrarea datelor cu caracter personal ale candidatilor in procesul de recrutare", disponibila pe www.digiromania.ro/Protectia datelor cu caracter personal.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la RCS & RDS pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la RCS & RDS pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are RCS & RDS locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?