Ofiter Plati LEI/VALUTA

Misiune:

  • Asigura support operational si consultanta colegilor din unitatile bancii, alte departamente in conformitate cu responsabilitatile postului si conduita profesionala.
  • Monitorizeaza activitatile externalizate de procesare a operatiunilor din aria de plati, disfunctionalitatile aparute intre sucursale si procesator, erorile, raportarile legate de aceste activitati conform procedurilor specifice.
  • Participa la imbunatatirea proceselor impreuna departamentele implicate, in vederea oferirii unor servicii de calitate atat clientilor externi cat si clientilor interni.
  • Asigura procesarea operatiunilor efectuate in cadrul Payments, mentinerea calitatii activitatilor desfasurate si gestionarea instructiunilor primite in conformitate cu reglementarile in vigoare.

Responsabilitati:

  • Monitorizeaza activitatile externalizate de procesare a operatiunilor din aria de Plati, disfunctionalitatile aparute intre sucursale si procesator, erorile, raportarile legate de aceste activitati conform procedurilor specifice.
  • Asigura analiza, verificarea si autorizarea operatiunilor derulate de clientii bancii in vederea raportarii unor potentiale tranzactii ce prezinta indici de anomalie.
  • Receptioneaza, verifica si transmite spre procesare tranzactiile clientilor bancii venite prin intermediul produsului fax agreement, respectand prevederile procedurilor.
  • Asigura procesarea operatiunilor aferente instrumentelor de debit sosite la plata (inclusiv activitatile/ raportarile conexe in relatia cu .);
  • Asigura procesarea operatiunilor de plata aferente conturilor LORO;
  • Proceseaza ordinele de plata conditionate, cecurile in valuta remise la incasare;
  • Asigura corespondenta/ investigatiile aferente operatiunilor de plata in lei (instrumente de debit, ordine de plata);
  • Asigura transmiterea la timp si cu acuratete a raportarilor specific, conform normelor si procedurilor interne precum si legislatiei in vigoare.
  • Ofera sprijin si consultanta colegilor din unitatile bancii, din alte departamente si UniCredit Services Romania in vederea rezolvarii situatiilor de natura operationala sesizate de catre acestia, in conformitate cu responsabilitatile postului si conduita profesionala.
  • Asigura pregatirea profesionala penru noii angajati sau cei existenti din departament, alte departamente si/sau sucursale in vederea dezvoltarii cunostintelor si abilitatilor profesionale ale acestora aferente zonei de operatiuni-plati.
  • Isi exprima ideile cu privire la imbunatatirea proceselor si sistemelor de calitate, transmitandu-se superiorului direct/responsabilului direct.
  • Participa la elaborarea si imbunatatirea permanenta a procedurilor interne, instructiunilor de lucru si a manualelor aplicabile zonei Operatiuni.
  • Asigura prevenirea riscului operational prin aplicarea procedurilor in vigoare, inclusiv prin colaborarea si schimbul de informatii cu structurile relevante din cadrul bancii;
  • Aplica cunostintele/expertiza acumulata si are o atitudine proactiva in gasirea solutiilor si rezolvarea problemelor.
  • Asigura sprijin metodologic si participa activ in initiative / proiecte ce implica echipa.
  • Asigura livrarea raportarilor solicitate de managementul bancii si de superiorul ierarhic.
  • Isi exprima ideile cu privire la imbunatatirea proceselor si sistemului de calitate, transmitandu-se superiorului direct/responsabilului direct.
  • Asigura si garanteaza confidentialitatea informatiilor privind clientii bancii, tranzactiile acestora, normele si procedurile interne, precum si a informatiilor de resurse umane proprii sau ale altor angajati ai bancii.
  • Asigura indeplinirea oricaror alte sarcini cerute de lege si/sau alocate de Conducerea Bancii, superiorul ierarhic sau functional.

Cerinte

  • Studii universitare (preferabil studii economice)
  • Minimum 2-3 ani experienta in banca sau in activitatile de operatiuni
  • Cunoasterea legislatiei si normelor BNR aferente operatiunilor

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la UniCredit Bank pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la UniCredit Bank pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are UniCredit Bank locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?