Open Source Tools – Software Developer - 42705BR

La Synopsys, ne aflăm în centrul inovațiilor care schimbă modul în care lucrăm și ne jucăm. Mașini cu conducere autonomă. Inteligenţă artificială. Norul. 5G. Internetul lucrurilor. Aceste descoperiri inaugurează Era Smart Everything. Și alimentăm totul cu cele mai avansate tehnologii din lume pentru proiectarea cipurilor și securitatea software-ului. Dacă împărtășiți pasiunea noastră pentru inovație, vrem să vă cunoaștem.

Căutăm un inginer talentat, cu experiență și pasiune pentru dezvoltarea lanțului de instrumente încorporat pentru arhitecturi avansate de microprocesoare încorporate. Această poziție raportează echipei de dezvoltare software open source pentru Synopsys ARC Processors. Echipa de software open source este responsabilă pentru adăugarea și menținerea suportului pentru nucleele ARC în diferite proiecte open source, cum ar fi nucleul Linux, Zephyr RTOS, bootloader U-Boot, diverse sisteme de construcție, lanțul de instrumente GNU și multe altele.

În această poziție, veți fi responsabil pentru îmbunătățirea suportului pentru nucleele ARC în diferite proiecte componente ale lanțului de instrumente GNU, inclusiv GCC, binutils, GDB, QEMU, glibc și multe altele.

responsabilitati principale

  • Îmbunătățiți lanțul de instrumente ARC GNU pentru a sprijini procesoare noi și funcții avansate
  • Urmăriți, evaluați și integrați dezvoltarea din comunitatea open source GNU
  • Evaluați performanța sistemului pe o varietate de platforme hardware și sub diferite sarcini de lucru
  • Sprijiniți și mențineți cele mai recente versiuni ale lanțului de instrumente ARC GNU
  • Contribuiți cu corecții la proiecte open source din amonte pentru lanțul de instrumente GNU
  • Lucrați îndeaproape cu echipa de dezvoltare ARC Linux pentru a oferi suport pentru lanțul de instrumente
  • Asistență la construirea, testarea regresiei și gestionarea lansării ARC GNU Toolchain
  • Faceți parte din echipa de instrumente de dezvoltare și participați activ și oferiți contribuții tehnice la viitoarele instrumente de dezvoltare ARC SW.

Calificări cheie

  • Înțelegerea compilatorului GCC și/sau a altor instrumente de dezvoltare conexe interne
  • Familiaritate cu conceptele de generare de cod și backend al compilatorului
  • Experiența de a contribui și de a lucra cu software open source reprezintă un plus
  • Experiență existentă cu gcc, binutils, newlib, glibc și/sau gdb interne
  • Bune abilități de programare C și familiaritate cu asamblarea
  • Bune abilități de proiectare, codare și depanare
  • Cunoașterea ISA-urilor pentru procesoare încorporate reprezintă un avantaj
  • Experiența în implementarea instrumentelor de dezvoltare a procesoarelor încorporate este de dorit
  • Familiarizarea cu caracteristicile arhitecturale moderne ale CPU (conducte, ierarhie de memorie, magistrale de date etc.) este de dorit
  • O bună înțelegere a arhitecturii sistemului de operare Linux, a nucleului și a mediului de rulare este de dorit
  • Excelente abilități de lucru în echipă și comunicare
  • Experiență cu instrumentele GIT SCM
  • diplomă MSCS sau echivalent
  • 2+ ani de experiență în industrie

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Synopsys Inc pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Synopsys Inc pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Synopsys Inc locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?