Payment Accountant - Treasury

Tenneco este unul dintre cei mai importanți designeri, producători și distribuitori de produse auto pentru echipamente originale și clienți din piața de schimb, cu aproximativ 78.000 de membri ai echipei care lucrează în peste 300 de locații din întreaga lume. Prin intermediul celor patru grupuri de afaceri ale noastre, Motorparts, Ride Performance, Clean Air și Powertrain, Tenneco promovează progrese în mobilitatea globală prin furnizarea de soluții tehnologice pentru piețe globale diversificate, inclusiv vehicule ușoare, camioane comerciale, off-highway, industriale, sport cu motor și piețe de schimb.

Aceasta este o oportunitate grozavă de a ni se alătura ca Contabil de Plăți - Trezorerie , parte a Departamentului de Finanțe din Centrul nostru Global de Afaceri București.

În acest rol, veți raporta direct managerului de trezorerie și veți fi responsabil pentru toate plățile efectuate (furnizori, transferuri intracompanii, contribuții și impozite etc.). Aceasta include, dar nu se limitează la, revizuirea, corectarea și trimiterea facturilor pentru plată, gestionarea oricăror plăți contestate etc.

Responsabilități cheie

  • Executarea plăților furnizorilor terți urmând calendare de plăți specifice conform politicilor și procedurilor interne ale persoanei juridice; afisarea tranzactiilor din extrasele bancare; să se asigure că datele bancare ale furnizorilor sunt corecte; procesează plățile T&E
  • Examinați datele de bază ale furnizorilor
  • Reconciliați toate plățile respinse
  • Arhivați documentația de rezervă (documente, aprobări) în scopuri de audit

Prognoza numerarului:

  • Prognoza fluxului de numerar să fie furnizată departamentului de trezorerie și altor părți interesate; diverse analize ale plăților efectuate într-o perioadă; oferi suport pentru toate auditurile interne sau externe
  • Ajută la încheierea lunii și la procesarea generală, după cum este necesar
  • Trezoreria corporativă
  • Consolidați previziunile de numerar la nivel de țară și/sau regiune
  • Activități de gestionare a numerarului la nivel de țară și/sau regiune

Alții:

  • Reconciliere bancară; arhivarea extraselor bancare și a dovezilor plăților; menține la zi procedurile standard de operare; contribuie la diferitele proiecte și în sprijinul măsurătorilor anuale pentru a îmbunătăți procesele și a câștiga eficiență;
  • Dezvoltarea și menținerea unei bune relații de lucru cu furnizorii, personalul de teren și conturile plătibile pentru a sprijini termenii de plată și plățile furnizorilor
  • Faceți parte din diverse proiecte

Abilitățile și experiența dvs

  • Diplomă universitară în Studii Economice
  • Cunoștințe de contabilitate și G/L
  • Cel puțin 3 ani experiență în trezorerie sau conturi de plătit, de preferat centru de servicii partajate/mediu BPO
  • Cunoștințe privind verificarea datelor de bază ale furnizorului (avantajos)
  • Expertiza in plati SEPA, plati interne
  • Cunoașterea SAP este foarte de dorit
  • Abilități Excel la un nivel intermediar sau superior
  • Fluență în limba engleză (avansat)
  • Capacitatea de a lucra într-o altă limbă străină este considerată un plus

Ceea ce oferim

Dorim să vă facem să vă simțiți bineveniți, provocați și inspirați, așa că ne-am asigurat să punem împreună cu atenție un amestec de beneficii menite să vă sporească sănătatea și bunăstarea, să vă asigure creșterea personală și profesională și, de asemenea, integrarea într-un mediu plăcut. mediu de lucru de zi cu zi.

Despre noi

Cu sediul central în Lake Forest, Illinois, Tenneco este unul dintre cei mai importanți designeri, producători și distribuitori de produse și soluții tehnologice pentru piețe diversificate, Aftermarket, Ride Performance, Clean Air și Powertrain.

În România suntem prezenți cu fosta noastră locație Federal Mogul Motorparts din București, unde avem un Global Business Services Center și la Ploiești cu o Uzină de Produse de Frânare.

Ne angajăm pentru siguranța și sănătatea angajaților noștri. Respectăm recomandările de distanțare socială și alte protocoale, asigurând un mediu de lucru sigur pentru toți.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Tenneco pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Tenneco pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Tenneco locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?