PO1 Credit Analyst (Perioada determinata)

Cerinte:

  • Studii superioare economice;
  • Experienta in domeniul financiar-contabil minim 3 ani (experienta cu clientii OT / KA reprezinta un avantaj);
  • Cunostinte SAP si MS Office (Excel – formule, pivot, Word);
  • Cunostinte platforme Expert Supplier, Doc Process, Extranet constituie un plus;
  • Nivel bun al limbii engleze;
  • Competenta analitica, atentie la detalii si orientare catre rezultat;
  • Atitudine pro-activa si dorinta de a acumula cat mai multe cunostinte

Responsabilitati:

  • Monitorizarea zilnica a incasarilor de la clientii OT / KA din portofoliul alocat; pregatirea desfasuratoarelor de plata / compensare pentru postarea in sistem;
  • Transmiterea de informari cu soldurile ajunse la scadenta si solicitarea efectuarii platilor conform termenelor de plata agreate;
  • Transmiterea confirmarilor de sold si reconcilierea lunara a soldurilor clientilor din portofoliu;
  • Analiza soldurilor si rezolvarea notificarilor primite pentru facturile în litigiu pentru diferențe de pret si cantitate: obtinerea aprobarilor pentru emiterea corectiilor de pret, validarea facturilor in SAP, iar ulterior verificarea inregistrarii documentelor in sistemul clientului; verificarea corectitudinii facturilor in raport cu avizul de livrare si nota de receptie marfa a clientului iar daca este cazul solicitarea documentelor de corectii catre departamentul Facturare;
  • Incasarea creantelor la scadenta ;
  • Emiterea de rapoarte (solduri, estimari incasari, note de credit etc) si comunicarea acestora catre manager si echipa de vânzări conform procedurilor interne; alte rapoarte la cerere;
  • Mentinerea relatiei cu clientii si departamentele conexe, prin intalniri lunare cu monitorizare pe punctele discutate.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la PepsiCo pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la PepsiCo pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are PepsiCo locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?