Private Clients Underwriting Function Manager

Principalele responsabilități:

  • Coordoneaza procesul de creditare persoane fizice in concordanta cu reglementarile
  • interne ale Bancii si analizeaza riscurile aferente in conformitate cu politicile, normele si
  • procedurile/instructiunile de lucru specifice, precum si cu cadrul legislativ in vigoare;
  • Monitorizeaza si participa activ la elabordarea/ actualizarea/ imbunatatirea/
  • eficientizarea procedurilor/instructiunilor de lucru aferente procesului de creditare
  • persoane fizice tinand cont de modificarile legislative in materie precum si alinierea
  • acestora la obiectivele bancii, inclusiv prin realizarea adecvata a mecanismelor de
  • control intern
  • Evalueaza aplicatiile de credit/solicitarile de modificare a conditiilor de aprobare si a altor
  • solicitari primite de la sucursale (inclusiv credite staff/Private Banking) referitoare la clientii
  • de credit Persoane Fizice, inclusiv analiza riscurilor, aplicarea proceselor si instrumentelor,
  • politicilor, normelor si procedurilor/instructiunilor de lucru specifice, cu respectarea cadrului
  • legislativ in vigoare;
  • Evalueaza capacitatea de rambursare a debitorului, utilizand structura tranzactiei si
  • garantiile ca elemente de reducere a riscului;
  • Pregateste toata documentatia impreuna cu opinia de risc pentru autoritatea de
  • aprobare competenta
  • Asigura training on the job pentru angajatii Unicredit Bank si participa la cursurile de
  • pregatire a personalului implicat in activitatea de analiza credite persoane fizice;
  • Asigura indeplinirea oricaror alte sarcini delegate de superiorul direct in concordanta cu
  • obiectivele liniei de business.

Condiții minime de eligibilitate:

  • Absolvent al unei facultati cu profil economic;
  • Experienta in activitatea de creditare a persoanelor fizice de minimum 3 ani;
  • Buna cunoastere a limbii engleze;
  • Cunostinte de contabilitate si analiza financiara;

Alte competențe necesare:

  • Abilitati analitice foarte bune, corelate cu o buna capacitate de sinteza a informatiilor
  • Capacitate de a lua decizii;
  • Concentrare pe managementul riscului;
  • Spirit de echipa si abilitati de coordonare a acesteia;
  • Abilitati de comunicare;
  • Orientare spre dezvoltarea activitatii;
  • Abilitati foarte bune de management al timpului;
  • Gandire strategica;
  • Anticiparea riscurilor
  • Experienta pe o functie manageriala constituie un avantaj.

Beneficii:

Tichete de masă în valoare de 20 lei;

Abonament medical
Prețuri speciale la activități sportive prin WorldClass și 7Card;
Programe de învățare pe tot parcursul experienței cu noi;
Reduceri special la peste 100 de parteneri;
Bonus de Sărbătorile Pascale și de Crăciun, 150 lei
Zi liberă pentru ziua ta de naștere;
3 zile libere pentru propria căsătorie să a copiilor;
5 zile libere la nașterea copilului.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la UniCredit Bank pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la UniCredit Bank pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are UniCredit Bank locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?