PRODUCT GENIUS BMW

nespecificat

Candidatul ideal

Din dorinta de a fi intotdeauna aproape de nevoile clientilor si din pasiunea de a excela in domeniul auto, singurul dealer autorizat BMW din regiunea Moldovei, APAN Motors Iasi, isi mareste echipa.
In completarea echipei sunt asteptate persoane organizate, active, responsabile, pasionate si in cautarea succesului profesional in acest domeniu.

Descrierea jobului

Responsabilitati:

- manifesta entuziasm și pasiune fata de produsele si brandul BMW;
- este persoana de contact în relația cu clientii de showroom;
- ofera clientilor informații specifice despre produsele și tehnologia BMW;
- identifica nevoile clientilor și personalizeaza oferta în funcție de acestea;
- folosește în activitatea zilnica instrumentele IT disponibile (configurator mobil si prezentarea virtuala a produselor);
- gestioneaza procesului de test drive;
- reprezintă suport pentru Consilierul de vanzari in timpul procesului de vanzare;
- este principala persoana de contact in relatia cu clientii/ vizitatorii care raspunde intrebarilor referitoare la utilizarea functiilor produselor Bmw;
- participa la procesul de livrare;
- intretine clientii pe durata asteptarii la departamentul service prin prezentarea noilor tehnologii si caracteristici;
- participa la evenimente pentru a prezenta produse si tehnologii unei audiente mai mari (interna si externa);
- este responsabil de intretinerea si imbunatatirea aspectului showroom-ului pentru a atrage clienti si vizitatori (selectarea masinilor demo);
- preia datele de contact ale vizitatorilor si actualizeaza baza de date(dupa terminarea discutiilor cu clientii/vizitatorii)
- coreleaza cresterea eficientei proceselor cu analiza nevoilor, test-drive-urilor si livrarilor;
- activitati suplimentare legate de masini rulate si de service.
- promoveaza brandul prin relatarea de fapte despre istoria si diversitatea brandului;
- abordarea proactiva a clientilor/vizitatorilor in showroom si prezentarea informatiilor relevante despre produs, specificatii tehnice, mod de folosire, functii dar si informații despre brandul BMW;
- ofera suport clientilor/vizitatorilor pentru a cunoaste produsul, cand aceștia sunt implicati intr-o conversatie cu consilierul de vanzari;
- programeaza test drive-uri;
- ofera informatii despre produs clientilor in timpul sesiunilor de test drive;
- indruma clientii catre consilierii de vanzari cand isi exprima interesul de achizitie;
- isi actualizeaza permanent cunostintele prin asimilarea de informatii competitive despre brand si produse noi;
- ofera materiale de marketing sau cere date de contact pentru a le trimite pe mail sau prin alte canale de comunicare;
- faciliteaza utilizarea comenzilor masinii si explica tehnologiile masinii raspunzand la intrebari privind utilizarea mașinii.
- directioneaza vizitatorii catre biroul de informatii pentru achizitii generale, stabilirea de programari, etc.;
- se ocupa doar de inregistrarea programarilor (sau redirectioneaza solicitarea catre biroul de informații);
- intretine discutii de vanzari: analizarea nevoilor, prezentarea produselor, programeaza test-drive-uri, efectueaza test drive-uri;
- explica manevre de utilizare.

Cerinte :
- Absolvent studii superioare;
- Cunostinte operare PC;
- Cunostinte de Limba Engleza;
- Permis de conducere categoria B;

- Atitudine proactiva;
- Orientat catre nevoile clientului;
- Cu spirit de initiativa.

Ce iti oferim?
Cele mai frumoase experiente profesionale in domeniul auto in cadrul unei echipe tinere si pasionate de calitatea serviciilor oferite si de receptivitatea fata de nevoile clientilor.