Project Planner

nespecificat

Candidatul ideal

For a multinational company, specialized in civil and industrial construction, engineering and services, we are looking for a Project Planner, in Craiova (Podari).

Experience in planning / scheduling activities. Good knowledge of engineering / design scope. Financial and commercial awareness with understanding of thе cost control function. Understanding EPCm / full-service projects for multiple industries.

  • Professional and intellectual level: Higher Vocational Education/University
  • Educational qualification: Higher Vocational Education/University
  • Work experience: > 5 years as Scheduler or Planner (within several multidisciplinary projects)
  • Knowledge of / experience with: Scheduling / planning capacity; budgeting, Primavera P6, MS Project
  • Steel Structural experience
  • Result orientation
  • Problem solving
  • Negotiation
  • Budget and financial management
  • Analytical skills
  • Attention to details
  • Communication
  • Progress control
  • Prioritizing
  • Planning and organizing

Descrierea jobului

Dutiеs and responsibilitiеs

  • Project plаnning, scheduling, coordinating аnd updаting schеdulеs with аctual progrеss аnd forecast rеmaining durаtions, projеct milеstonеs, and complеtion datеs
  • Risk аssеssment аnаlysis for project schedules
  • Reporting on delays and cooperation on recovery plan, recommendations for corrective actions
  • Human resources demand forecasts and planning
  • Supporting the project controls team and other groups in their planning and scheduling activities

Indiferent dacă abia acum intrați pe piața muncii, dacă ați decis o schimbare de carieră sau pur și simplu căutați un nou loc de muncă, este momentul dumneavoastră de reușită, iar Manpower vă poate ajuta să o dobândiți.

Suntem lider mondial în servicii și soluții de angajare de aproape 70 de ani și știm ce înseamnă să fii în căutarea unui loc de muncă.

De aceea, scopul nostru este să vă ușurăm și îmbunătățim această experiență, începând cu candidatura la posturile vacante pe care le oferim și continuând cu dialogul cu consultanții noștri pe tot parcursul până la reușita angajării într-un loc de muncă potrivit stilului dumneavoastră de lucru și de viață.

Este momentul să descoperiți oportunitățile oferite de Manpower.