Referent comert exterior

Responsabilitati:

  • Analizeaza cererile de oferta
  • Intretine datele legate de produse / furnizori in sistemul ERP
  • Culege si analizeaza datele interne si externe pentru a pregati comenzile de achizitie
  • Lanseaza comenzile de achizitie corect si la timp prin sistem ERP
  • Lanseaza comenzile de transport a marfurilor cand este necesar
  • Urmareste si verifica primirea/ intocmirea corecta a documentelor necesare la import / export
  • Monitorizeaza desfasurarea activitatilor de aprovizionare pe toata durata de desfasurare a acestora (de la lansarea comenzilor pana la receptia produselor comandate)
  • Lucreaza cu raportare INTRASTAT
  • Raporteaza informatiile necesare pentru monitorizarea furnizorilor
  • Colaboreaza cu dpt. Logistica, Vanzari in vederea intocmirii corecte si la timp a documentelor de intrare-iesire
  • Intretine baza de date a furnizorilor (potentiali sau existenti)

Cerinte:

  • medii, profil tehnic / economic
  • Cunostinte operare PC (Microsoft Office: Excel )
  • Cunostinte bune de limba engleza
  • Cunoasterea  Regulamentului INCOTERMS 2020
  • Cunostinte despre raportarea INTRASTAT
  • Cunoaşterea principiilor şi metodelor legate de transportul aerian, maritim sau rutier a mărfurilor, inclusiv a costurilor
  • Abilităţi de comunicare si lucru in echipa
  • Confidenţialitate, loialitate, spirit de echipă
  • Experienta in domeniu de minim 2 ani
  • Capacitatea de a lucra cu termene limita;

Beneficii:

  • Salariul integral pe cartea de munca
  • Instruiri asigurate de angajator
  • Tichete de masa de 20 lei/zi

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la LTHD Corporation pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la LTHD Corporation pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are LTHD Corporation locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?