Referent (cu atributii de secretariat)

Referent  (cu atribuții de secretariat)

Sucursala regională Cluj, Serviciul administrare resurse

Informaţii detaliate privind condiţiile de participare, documentele necesare, procedura de desfăşurare a procesului de recrutare, tematica şi bibliografia sunt disponibile accesând pagina de internet a Băncii Naționale a României – calea BNR/Carieră/Posturi vacante/referent (cu atribuţii de secretariat/Sucursala regională Cluj/ Serviciul administrare resurse.

TERMEN LIMITĂ PENTRU PRIMIREA APLICAŢIILOR: 6 septembrie 2021 (inclusiv).

MODALITATEA DE APLICARE presupune transmiterea documentelor aferente înscrierii exclusiv pe adresa de e-mail menţionată pe pagina de internet a BNR până la expirarea termenului limită.

Menţionăm că Banca Naţională a României nu va procesa datele personale incluse în conţinutul CV-urilor transmise prin intermediul platformei Bestjobs.

ATRIBUȚII PRINCIPALE ALE POSTULUI

  • asigură fluxul informațional între sucursala regională și exteriorul băncii, precum și între aceasta și celelalte structuri organizatorice ale BNR (preia şi direcţionează apelurile telefonice, asigură transmiterea documentelor prin poştă, fax, email etc.);
  • îndeplinește activitățile zilnice de secretariat;
  • asigură necesarul de protocol pentru organizarea întâlnirilor la care participă reprezentanții sucursalei regionale (rezervă sala, elaborează documentaţia specifică, primeşte invitaţii etc.);
  • asigură condiţiile necesare şi elaborează documentaţia aferentă deplasărilor directorului regional/directorului regional adjunct;
  • redactează documentele specifice, la solicitarea conducerii sucursalei regionale, respectând Formatul standard al documentelor BNR;
  • gestionează programarea/efectuarea concediilor de odihnă ale salariaților din cadrul sucursalei regionale;
  • întocmește pontajul electronic al salariaților sucursalei regionale și îl transmite lunar Direcției resurse umane.

CERINȚE DE OCUPARE A POSTULUI

Studii și experiență profesională

  • studii medii absolvite cu examen de bacalaureat;
  • experiență profesională de minimum 1 an în activitatea de secretariat;
  • cunoștințe de operare pe calculator: pachetul Microsoft Office, Internet Explorer;
  • cunoștințe de limba engleză - nivel mediu.

Competențe comportamentale

  • orientare către performanță;
  • comunicare eficientă;
  • cooperare;
  • integritate organizațională;
  • orientare către client.

CONDIȚII PRIVIND ACCEPTAREA CANDIDATURII

Acceptarea candidaturii și înscrierea la un proces de selecție se realizează când candidaturile transmise îndeplinesc, cumulativ, următoarele cerințe:

  • candidatul nu este înscris în acelaşi timp la un alt proces de recrutare organizat de BNR;
  • toate documentele solicitate au fost transmise, pe adresa de e-mail menționată pe site-ul BNR, până la expirarea termenului limită comunicat în anunț: formular de înscriere completat (vezi site BNR), CV-ul actualizat și copie a actului de identitate;
  • formularul de înscriere conține toate informațiile solicitate.

Precizări:

Răspunsul afirmativ sau omiterea răspunsului la declarațiile pe propria răspundere referitoare la desfacerea contractului individual de muncă din motive imputabile, la antecedente penale, precum şi la urmărirea penală sau de judecată conferă Băncii Naţionale a României dreptul de a respinge candidatura.

Documentele transmise sunt analizate și cu scopul identificării unor posibile situații de incompatibilitate; în acest sens, în conținutul formularului de înscriere se solicită, informații referitoare la calitatea de angajat în Banca Naţională a României a soţului/soţiei, după caz, precum și a rudelor până la gradul al doilea (părinți, copii). Existența oricărei incompatibilități conferă Băncii Naţionale a României dreptul de a respinge candidatura.

Confirmarea înscrierii, realizată în urma verificării îndeplinirii condiţiilor solicitate, se face exclusiv prin transmiterea de către Direcţia Resurse Umane a unui e-mail în termen de maximum 2 zile lucrătoare de la finalul perioadei de depunere a candidaturilor.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Banca Nationala a Romaniei pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Banca Nationala a Romaniei pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Banca Nationala a Romaniei locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?