Reprezentant vânzări - piese de schimb

Zona alocata: judeţele Bihor, Satu Mare, Sălaj, Maramureş

Responsabilități:
- vizitează clienţii şi potenţialii clienţi pentru a afla nevoia acestora de piese de schimb şi pentru a crea şi menţine o relaţie de parteneriat
- prezintă produsele din portofoliu şi promoţiile în curs
- identifică referinţele pieselor de schimb solicitate de client, telefonic sau prin e-mail, cu ajutorul cataloagelor electronice
- în baza nevoilor identificate face oferte de preţ şi participă la negocieri dacă e cazul
- întreprinde toate demersurile necesare pentru încheierea vânzărilor
- face comenzi de piese de schimb, în urma centralizării nevoilor clienţilor
- informează clienţii cu privire la statusul comenzilor: disponibilitatea produselor, termene de livrare
- îşi planifică vizitele la clienţi atfel încât să asigure optimizarea rutelor; livrează piese de schimb clienţilor care se află pe traseul planificat
- întocmeşte şi transmite rapoarte cu privire la activitatea sa: clienţii vizitaţi, statusul discuţiilor cu aceştia, probleme apărute pe circuitul furnizor – client
- face propuneri de îmbunătăţire a activităţilor în care este implicat: politica de preţuri, comandarea şi livrarea pieselor
- culege informaţii din interior (utilaje vândute care ulterior pot genera nevoia de piese) sau exterior (clienţi care achiziţionează utilaje sau piese din alte surse, informaţii despre piaţă, concurenţă) pentru a identifica oportunităţi de vânzare de piese

Cerințe:

- experienţă în vânzarea de piese de schimb B2B, de preferat în domeniul maşini şi utilaje agricole
- experienţă în activităţi de prospectare a pieţei
- foarte bune abilităţi de vânzare şi negociere
- experienţă în utilizarea de aplicaţii de identificare de piese de schimb
- minimum studii medii, de dorit într-un domeniu tehnic (mecanică, utilaje, maşini, ...)
- permis de conducere categoria B
- disponibilitate pentru deplasări frecvente în zona alocată
- cunoaşterea limbii engleze constituie avantaj

Oferim:
- salariu atractiv
- comision din vânzări
- maşină de serviciu
- mediu de lucru plăcut
- asigurări private de sănătate

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la SC MEWI IMPORT-EXPORT AGRAR INDUSTRIETECHNIK SRL pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la SC MEWI IMPORT-EXPORT AGRAR INDUSTRIETECHNIK SRL pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are SC MEWI IMPORT-EXPORT AGRAR INDUSTRIETECHNIK SRL locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?