Risk Analyst - Credit Risk Cost Assessment Department

RESPONSABILITĂȚI CHEIE

Gestionează și asigură procesul operațional lunar pentru calculele pierderilor de credit așteptate conform IFRS 9;

Evaluează nivelul preconizat al pierderilor de credit conform IFRS 9 pentru persoanele juridice, expunerile din portofoliul persoanelor fizice și pentru expunerea față de instituții financiare sau entități guvernamentale;

Analizează nivelul așteptat al pierderilor de credit conform IFRS 9 propus de unitățile relevante pentru împrumuturile cu amănuntul și angro tratate individual și propune nivelul de depreciere pentru cele tratate colectiv;

Cooperează cu Departamentele de Risc de Credit Retail și En-gros pentru a asigura mișcările expunerilor din ambele segmente și transpunerea corectă a Politicii de Depreciere în procedurile de lucru și în aplicația software dedicată;

Evaluează costul riscului lunar de calcul, analiză și monitorizare;

Întocmește rapoartele dedicate costurilor de risc de credit către Grup și Senior Management privind performanța portofoliilor și a sistemelor de management al riscului, evidențiind tendințele/trăsăturile cheie;

Efectuează simulări ale costurilor riscului de credit și scenarii necesare în scopuri de bugetare, EBA Stress test, exerciții ICAAP etc.

NECESAR

Jucător de echipă adevărat, cu bune abilități de comunicare interpersonală;

Abilități analitice puternice și atenție la detalii;

Capabil să stabilească și să păstreze calendare, sarcini și repere;

Persoana riguroasa si bine organizata.

SINE QUA NON

Calificări postuniversitare sau postuniversitare în economie, finanțe, matematică sau statistică;

Bună înțelegere a măsurării riscului de credit și a provizionării conform IFRS 9;

Bună înțelegere a produselor bancare pentru a asigura o analiză adecvată a datelor de raportare;

MS Excel avansat cu abilități bune de lucru cu seturi mari de date și procesare a datelor;

Experienta cu limbajul SQL si cunoasterea bazelor de date relationale constituie un avantaj;

Cunoștințe lingvistice avansate atât scrise cât și vorbite în limba engleză;

BENEFICII

Flexibilitate

  • începeți să lucrați în fiecare zi la orice oră între orele 7:30-10:00;
  • sunt de acord cu managerul tau si ar trebui sa fii la birou max 1 zi/saptamana!
  • munca hibridă este normală la noi!

Echilibru între viață și profesie

  • până la 30 de zile de vacanță în funcție de experiența dvs. de lucru;
  • zile gratuite plătite pentru evenimente speciale din viața ta;
  • birthday off - sărbătorește momente speciale alături de cei dragi;
  • zi liberă personală - sarcinile neprevăzute la domiciliu apar întotdeauna;
  • zi liberă de studiu - fii cel mai bun din tine și promovează orice examen profesional;
  • asigurare medicală - știm că un simplu abonament ar putea să nu fie întotdeauna suficient; vă puteți alege furnizorul, urmați-vă medicul preferat!
  • asigurare de accidente - suntem pregatiti sa trecem chiar si prin cele mai neplacute momente;
  • antrenamente de bunăstare - lăsați specialiștii să vă ghideze pentru a fi cel mai bun în mintea și corpul dumneavoastră.

Sprijin financiar

  • 13 salarii/an, indiferent când veniți la bord (proratat);
  • indemnizație pentru evenimente speciale;
  • rate speciale la produsele și serviciile bancare;
  • tichete de masă.

Antrenament și dezvoltare

  • inducție garantată – astfel încât să te simți în largul tău chiar dacă nu ești încă bancher;
  • Buddy-ul tău dedicat – cei mai experimentați și entuziaști colegi te vor însoți în primele săptămâni cu noi;
  • plan de instruire – discutați cu managerii dvs. și participați la o călătorie de învățare potrivită nevoilor dvs.;
  • acces la un ton de sesiuni de antrenament online – gratuit, ori de câte ori aveți cel mai bun timp pentru a învăța;
  • prietenie necondiționată cu Bookster.
  • o platformă de comunicare internă – suntem o echipă de prieteni și ne ținem aproape; deci interacțiunea informală este la îndemână.

RECRUTĂM!

Toate CV-urile sunt păstrate confidențiale.

Doar candidații selectați vor fi contactați pentru interviu.

Ne-am bucura să te avem pe listă!

Succes!

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Alpha Bank Romania pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Alpha Bank Romania pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Alpha Bank Romania locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?