Sales Distributor Manager

Candidatul ideal

Cerinte:

Constituie avantaj experienta anterioara de vanzari;
Minim 3 ani de experienta in domeniul produselor industriale (de preferat in domeniul echipamentelor de protectia muncii);
Cunostinte de operare calculator: Word, Excel – nivel avansat;
Cunostinte de limba engleza – nivel mediu;
Posesor de permis de conducere cat. B;
Excelente abilitati de vanzare (negociere, comunicare persuasiva, perseverenta);
Initiativa;
Capacitate de analiza logica a situatiilor si informatiilor;
Integritate profesionala;
Disponibilitate pentru deplasari frecvente.

Descrierea jobului

Descrierea postului:

Construieste, dezvolta si menține relatii durabile cu partenerii de tip distribuitori sau revanzatori din zona alocată pentru o cooperare reciproc profitabilă care sa sustina indeplinirea obiectivelor: volum (sell in/ dell out), distributie numerică si ponderata, nivel optim de stoc.

Responsabilitati :

Colaborează cu echipele de vanzari ale distribuitorilor, pentru dezvoltarea afacerii comune si cresterea cotei de piata a produselor vandute din portofoliul Renania.
Realizarea obiectivelor de vanzare;
Planifica si realizeaza vizite periodice la client;
Efectuează vizite la clienti împreună cu agentii de vanzare ai distribuitorilor;
Asigura suport, consiliere si asistenta tehnica in cadrul vizitelor efectuate;
Identifica noi proiecte si oportunitati de vanzare la clienti din zona alocata si propune solutii;
Intretine si dezvolta relatia cu clientii deja existenti ai companiei;
Promoveaza intregul portofoliu de produse al companiei;
Actualizeaza permanent baza de date cu clientii din zona de care este responsabil;
Negociaza cu clientii conditiile comerciale in limitele de autoritate stabilite prin politica comerciala a Companiei;
Este responsabil de incasarea banilor in termenul agreat cu clientii;
Intocmeste periodic si transmite catre Managerul direct rapoarte privind situatia vanzarilor din zona alocata;
Monitorizeaza concurenta si introduce datele culese in sistemul informatic;
Prospecteaza piata si tendintele acesteia din zona alocata si propune Managerului direct solutii de crestere a vanzarilor;
Se asigura de derularea intocmai a contractelor cu clientii din zona alocata;
Se asigura ca documentatia necesara participarii la licitatiile initiate de clientii din zona alocata este completa si corecta; participa la licitatiile initiate de clientii din zona alocata;
Realizeaza prezentari de produse si asigura consilierea tehnica pentru distribuitorii din zona alocata;
Emite comenzi speciale catre departamentul Achizitii sau furnizori interni de produse;
Transmite cereri de oferta catre furnizori interni pentru produsele care nu fac parte din gama standard de produse.

Oferta (bonusuri, beneficii):

Pachet salarial motivant;
Sistem de bonusare;
Masina de serviciu, telefon mobil;
Oportunitati de dezvoltare profesionala, programe de training.

Descrierea companiei

Cu o istorie de peste 20 ani, Renania este lider in domeniul protectiei muncii si sanatatii. La Renania oferim companiilor partenere si utilizatorilor finali setul complet de solutii, produse si servicii adecvate pentru a proteja viata la lucru, in spitale, in medii cu risc sporit sau in activitatile domestice, de zi cu zi. Rezultatele spun cat esti de bun! Ne plac oamenii motivati, cu focus pe rezultate si initiativa.

Pentru detalii despre prelucrarea datelor cu caracter personal in conformitate cu prevederile Regulamentului European privind protectia persoanelor fizice privitoare laprelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, va rugam sa consultati Nota de Informare a Renania Trade privind prelucrarea datelor cu caracter personal ale candidatilor,respectiv Acordul de prelucrare a datelor cu caracter personal ale candidatilor, care se gasesc pe pagina de Cariere de pe site-ul companiei noastre.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la RENANIA TRADE SRL pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la RENANIA TRADE SRL pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are RENANIA TRADE SRL locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?