Sales Technical Expert

Vănăm Expert tehnic vânzări

Departamentul specializat dedicat Vanzarilor Directe al Helion ofera consultanta si solutii IT & Security pentru problemele legate de tehnologia informatiei si securitate electronica, atat hardware cat si software, de la simple configurari de sisteme pana la arhitectura si implementare de solutii complete IT si/sau Security pentru business si institutii guvernamentale.

Cerinte:

• Cunostinte si experienta de minim 5 ani in domeniul vanzarilor (sales & pre-sales);

• Minim 3 ani experienta in vanzari de produse/solutii IT & Security;

• Abilitati bune de comunicare, socializare si negociere;

• Capacitate de sinteza, realizare de analize si rapoarte, prioritizarea task-urilor;

• Un grad ridicat de autonomie, fiind capabil să realizeze proiecte în calitate de lider tehnic, fără implicarea unui arhitect, atunci când cea mai mare parte a soluției IT si/sau Security se limitează la tehnologiile din aria ta de competență;

• Experienta in achizitii publice, in special platforma SICAP constituie un avantaj;

• Experienta in Cisco, Aruba, Fortinet sau Juniper constituie un avantaj;

• Experienta in servere, masini vituale si/sau data centere constituie un avantaj;

• Cunoasterea limbii engleze - nivel mediu;

• Seriozitate, mod de lucru organizat;

Descrierea jobului:

• Analizeaza documentatia primita de la clienti prin lead-urile de vanzari;

• Mentine si dezvolta portofoliul de clienti pe baza lead-urilorde vanzari;

• Crearea ofertelor comerciale si propunerilor tehnice intr-o piata foarte dinamică si competitiva;

• Urmarirea ofertelor transmise;

• Indeplinirea tintelor de vanzări setate;

• Crearea documentatiei tehnice pentru produsele si serviciile ofertate;

• Prezinta si face demonstratii ale solutiei tehnice clientilor si partenerilor;

• Evaluează infrastructura tehnică existentă a clientului și propune modalități adecvate de acțiune pentru dezvoltarea și implementarea soluției optime;

• Proiectează soluțiile tehnice TIC adecvate pentru ofertele la care compania decide să participe, întocmește documentația necesară dezvoltării unei oferte competitive care să răspundă cerințelor clientului și să asigure condițiile tehnice pentru câștigarea ofertei;

• Oferirea de consultanță de specialitate, comparând alternative în ceea ce privește costul, timpul și disponibilitatea soluției propuse;

• Promovarea unei imagini pozitive a companiei în relatia cu clientii (brand ambasador);

Beneficii:

• Salar fix + Comision din vanzari in functie de target, care este suplimentar unei retributii fixe;

• Masina de serviciu, Laptop, telefon mobil de serviciu;

• Spatiu de birouri nou si complet dotat (coffee & snaks included);

• Iti desfasori activitatea intr-un mediu de lucru profesionist, stabil, organizat si competitiv;

• Ideile si initiativele tale sunt incurajate si apreciate;

• Renegociere semestriala a salariului in functie de performante;

• Cursuri de dezvoltare atat profesionala cat si personala efectuate periodic de catre vendori;

• Participarea constanta la diferite Conferinte, Expozitii, Targuri si Evenimente dedicate domeniului de activitate IT & Security.

• Asteptam CV-urile la adresa de email: [email protected]

GRUPUL HELION

Oradea - Cluj Napoca - Stei - Timisoara

☎️: 0359.463.496 / 0725.144.444

💻: www.helion.ro

#helion #motivație #complexitate #stabilitate

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Helion Group pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Helion Group pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Helion Group locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?