Security Intern

ID solicitat: 214366

NTT DATA Services se străduiește să angajeze persoane excepționale, inovatoare și pasionate care doresc să crească alături de noi. Dacă doriți să faceți parte dintr-o organizație incluzivă, adaptabilă și cu gândire de viitor, aplicați acum.

În prezent căutăm un stagiar de securitate care să se alăture echipei noastre din Brașov, Brașov (RO-BV), România (RO).

Scopul rolului

  • Internul de securitate este responsabil pentru testarea, proiectarea și implementarea automatizării controalelor de securitate conduse de politicile și standardele CISO pentru a reduce riscul pentru datele NTT și clienții săi. Acestea includ rețelele de utilizatori, rețelele de centre de date, rețelele cu zonă extinsă, rețelele cloud, controalele de securitate fizică și perimetrele rețelei.

Responsabilitati

Ca raport direct către directorul operațiunilor de securitate, veți avea următoarele responsabilități:

  • Efectuați automatizarea pentru a crea un tablou de bord pentru controalele de securitate pentru a reprezenta starea zilnică
  • Automatizați revizuirea verificării stării de sănătate a sistemului pentru controale de securitate pe diferite sisteme
  • Automatizați setările de securitate pentru controlul domeniului
  • Documentați controalele de securitate fizică la fiecare site și automatizați o modalitate de a păstra aceste informații la zi
  • Automatizați identificarea IP pentru utilizator
  • Identificați și executați oportunitățile de automatizare a controalelor de securitate;
  • Proiectați și construiți controale pentru a aborda riscurile și evenimentele de securitate identificate;
  • Documentați procedurile standard de operare și documentația pentru orice soluții implementate pentru transferul operațional formal;
  • Sprijiniți răspunsul la incident de securitate după cum este necesar;
  • Îmbrățișați o cultură a îmbunătățirii continue a serviciilor și a excelenței în servicii; și
  • Rămâneți la curent cu tendințele din industria de securitate.

Abilități și experiență

  • O anumită experiență cu ecosistemele de rețea a furnizorilor de cloud, inclusiv Amazon AWS, Microsoft Azure și OpenStack Neutron ar fi un plus
  • Abilități puternice orale, scrise și de prezentare
  • O oarecare experiență în administrarea sistemului Unix/Linux ar fi un plus
  • O anumită experiență cu platformele de înregistrare și alertă, inclusiv integrarea SIEM ar fi un plus
  • Înțelegerea actuală a tendințelor industriei și a amenințărilor emergente; și
  • Cunoașterea metodologiilor și tehnologiilor de răspuns la incident.
  • Unele cunoștințe în securitatea rețelelor, gazdei, bazelor de date și aplicațiilor;
  • Experiență de conducere a unei culturi a conștientizării securității;
  • Experiență în administrarea dispozitivelor de rețea, baze de date și/sau servere de aplicații web;

Despre NTT DATA Services

NTT DATA Services este un furnizor global de afaceri și servicii IT specializat în digital, cloud și automatizare printr-un portofoliu cuprinzător de servicii de consultanță, aplicații, infrastructură și procese de afaceri. Facem parte din familia de companii NTT, partener al 85% din Fortune 100.

NTT DATA Services este un angajator cu șanse egale și ia în considerare toți solicitanții fără a ține cont de rasă, culoare, religie, cetățenie, origine națională, ascendență, vârstă, sex, orientare sexuală, identitate de gen, informații genetice, dizabilitate fizică sau psihică, veteran sau stare civilă. , sau orice altă caracteristică protejată de lege. Ne angajăm să creăm un mediu divers și incluziv pentru toți angajații. Dacă aveți nevoie de asistență sau de o acomodare din cauza unui handicap, vă rugăm să vă informați recrutorul, astfel încât să vă putem pune în legătură cu echipa corespunzătoare.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la NTT DATA Services pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la NTT DATA Services pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are NTT DATA Services locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?