Sef Oficiu Juridic

Candidatul ideal:
 -licentiat in stiinte juridice
- studiile postuniversitare si/sau master-ul reprezinta un avantaj
- experienta relevanta minim 5 ani
- experienta in sectorul energetic / gaze naturale reprezinta un avantaj
- cunostinte de specialitate: drept civil, fiscal, penal, administrativ etc.
- experienta in comunicarea cu autoritatile publice (Ministere, ANRE, ANAF, etc) reprezinta un avantaj;
- experienta in lucrul cu instantele de judecata, Registrul Comertului, analiza documentatie OCPI;
- Cunostinte bune de operare PC (MS Office);
- Creativ, capacitate de analiza si sinteza, punctual, dedicat profesiei.

Descrierea jobului:
- asigura consultanta juridica pentru toate departamentele societatii;
- asigura asistenta juridica in fata oricaror organe jurisdictionale;
-vizeaza pentru legalitate deciziile emise de conducerea societatii;
-verifica documentele care stau la baza incheierii contractelor, identificand eventualele neconformitati;
-avizeaza toate documentele cu caracter de norme si regulamente care reglementeaza activitatea societatii;
- asigura recuperarea creantelor societatii (notificari, cereri de chemare in judecata, reprezentare in instanta);
- urmareste aparitia actelor normative specifice domeniului de activitate al societatii si le aduce la cunostinta conducerii societatii si a departamentelor implicate, formuland puncte de vedere cu privire la actele normative respective;
- intocmeste formalitatile prevazute de lege in cazul modificarii actului constitutiv si in cazul adoptarii hotararilor generale ale actionarilor, asigurand inregistrarea documentelor la Oficiul Registrului Comertului;
- participa la negocierea contractelor in care societatea urmeaza sa devina parte si elaboreaza proiecte de astfel de contracte;
- redacteaza cereri de chemare in judecata, intampinari, plangeri contraventionale, plangeri penale, convocari la conciliere, memorii, sesizari, adrese etc.
- reprezinta interesele societatii in fata instantelor judecatoresti, executorilor judecatoresti, notarului, autoritatilor si institutiilor publice;
- gestioneaza documentele cu caracter juridic;
- alte sarcini din aria de activitate a postului.

Descrierea companiei:

 MEGACONSTRUCT . este una dintre companiile importante ce activeaza in domeniul distributiei de gaze naturale, ocupand un loc semnificativ pe piata romaneasca de distributie si furnizare.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la MEGACONSTRUCT pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la MEGACONSTRUCT pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are MEGACONSTRUCT locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?