Senior Accountant

În prezent desfășuram un proiect de recrutare, pentru unul dintre clienții noștri, o companie franceză producătoare de piese pentru industria auto și industria aeronautica.

Candidatul ideal

Cerințe

  • Studii superioare de specialitate – profil contabilitate; autorizat CECCAR avantaj
  • Minim 5 ani experiență în domeniul contabil, cuprizand toate aspectele financiar-contabile;
  • Excelente cunoștinte de specialitate și abilitatea de interpretare și aplicare a acestora
  • Capcitate de analiza și sinteza, atenție la detalii ;
  • Capacitate de prioritizare și respectare a termenelor limita.
  • Corectitudine, tenacitate, seriozitate;
  • Atitudine pozitiva, abilitați de comunicare, orientare către lucrul în echipa
  • Engleza nivel mediu; franceza - avantaj
  • Utilizator avansat MS Office (calcul tabelar la nivel avansat), precum și experiență utilizator aplicații tip SAP

Atribuții:

  • Înregistrează în sistemul informatic și asigură reflectarea corectă în contabilitatea financiară și de gestiune a operațiunilor derulate de societate, în conformitate cu reglementările în vigoare și manualul de proceduri interne;
  • Verificarea perioadică a conturilor de care este responsabil;
  • Verificarea înregistrării în contabilitate a documentelor contabile referitoare la tranzacțiile realizate;
  • Participă direct, activ și responsabil la :
  1. întocmirea balanței de verificare și a registrelor contabile și fiscale obligatorii ;
  2. calculul și înregistrarea în contabilitate a taxelor și impozitelor datorate;
  3. la întocmirea lucrărilor de închidere a exercițiului financiar-contabil, la operațiunile de inventariere a patrimoniului, urmărind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii ;
  4. la întocmirea situațiilor financiare semestriale și anuale și se asigură de depunerea lor în termenul și temeiul legilor în vigoare.
  • Colaborează la stabilirea politicilor contabile și urmărește respectarea principiilor contabile și ale evaluării patrimoniului;
  • Participă activ pe perioada desfășurării auditului financiar și/sau a potențialelor controale financiare, fiscale.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la ManpowerGroup pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la ManpowerGroup pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are ManpowerGroup locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?