Senior Backend Engineer

Gradle Enterprise este primul produs de acest fel pe care echipele de software îl folosesc pentru a accelera și optimiza versiunile Gradle și Apache Maven™. Acesta cuprinde mai multe fațete, inclusiv asimilarea și procesarea datelor cu volum mare, analiza și vizualizarea datelor complexe și sistemele de cache și execuție distribuite.

Software-ul nostru este folosit de unele dintre cele mai importante organizații de software din lume, cum ar fi Netflix, Airbnb, Spotify și Twitter. Colaborăm în mod regulat cu aceștia și cu alți utilizatori pentru a ne îmbunătăți continuu produsele.

Profil

Căutăm ingineri back-end cu o abilitate demonstrată de a livra și menține eficient soluții bazate pe software robuste și utile, ca parte a unei echipe de colaborare.

Candidații noștri ideali au un istoric de succes în furnizarea de arhitecturi back-end testabile, evolutive și scalabile pentru producție. Deși nu formează neapărat experți, aceștia manifestă o înțelegere profundă și un interes pentru domeniul automatizării și în productivitatea dezvoltatorilor. Ei prosperă cu probleme de dezvoltare și integrare provocatoare, înțeleg nuanțele optimizării performanței și a memoriei, posedă și pot articula în mod capabil opinii puternice și se simt confortabil să colaboreze cu o echipă distribuită.

Responsabilitati

  • Proiectarea și implementarea soluțiilor robuste
  • Aplicarea automată a asigurării calității
  • Folosind tehnici și practici moderne de dezvoltare software
  • Efectuarea cercetării utilizatorilor, informare și sprijin
  • Asistarea clienților în timpul încercărilor și în producție
  • Gestionarea priorităților, termenelor limită și livrabilelor individuale ale proiectelor
  • Contribuția la schimbări care îmbunătățesc viteza și eficiența echipei

Calificări minime

  • 5 ani de experiență în dezvoltare software
  • Experiență de programare în Java 8 sau o versiune ulterioară
  • Experienta cu sistemele de operare Unix/Linux
  • Competență de lucru și abilități de comunicare în limba engleză scrisă și verbală

Calificări preferate

  • Experiență în dezvoltarea de aplicații web la scară largă
  • Experiență cu AWS, Docker și Kubernetes
  • Experiență în automatizarea procesului de construire și livrare a software-ului
  • Experiență în dezvoltarea și întreținerea versiunilor Gradle și/sau Maven
  • Abilitatea de a depana, profila și optimiza codul
  • Abilitatea de a efectua și de a primi recenzii de cod
  • Abordare sistematică de rezolvare a problemelor, împreună cu abilități eficiente de comunicare
  • Interes și capacitatea de a învăța noi abilități și tehnici de dezvoltare software

Ceea ce oferim

  • Dezvoltarea unui produs software unic folosit de alți ingineri software care îl iubesc
  • Abordarea și rezolvarea împreună a problemelor provocatoare de performanță, scalabilitate și utilizare
  • Colaborarea strânsă și zilnică cu colegii de la distanță distribuiți pe tot globul
  • Înregistrare personală în Elveția și eveniment anual extraordinar al companiei în afara sediului
  • Oportunități de creștere în responsabilități tehnice și manageriale
  • Pachet de compensare atractiv, inclusiv capitalul propriu al companiei

Locație

  • Oriunde în lume, cu condiții de lucru care permit colaborarea fără întreruperi cu colegii tăi prin e-mail, chat și streaming video

Cum se aplică

Următoarele sunt necesare cu cererea dvs.:

  • Trimiteți scrisoarea de intenție, CV-ul și un link de scanare a versiunii prin formularul de mai jos
  • Explicați în scrisoarea de intenție de ce doriți să lucrați la produsul Gradle Enterprise
  • Creați o scanare de construcție pentru orice proiect OSS și etichetați-l cu un inginer back-end

Pasii urmatori

După ce ați aplicat, familiarizați-vă cu procesul de angajare Gradle Enterprise pentru a înțelege următorii pași.

Despre noi

Suntem ingineri software, designeri de produse și experți în marketing dedicați și calificați, pasionați de productivitatea dezvoltatorilor. Ne mândrim să livrăm produse pe care se bazează zilnic unele dintre cele mai importante organizații de software din lume, cum ar fi Netflix, LinkedIn, Airbnb, Spotify și Twitter.

Echipa noastră este distribuită la nivel global, dar profund conectată. Prețuim relațiile noastre interpersonale la fel de mult pe cât prețuim realizările noastre. Suntem un loc de muncă divers și incluziv, unde învățăm unii de la alții și împreună. Salutăm oameni din medii, experiențe, abilități și perspective diferite.

Vizitați pagina noastră de carieră pentru a afla mai multe despre companie și pentru a vedea alte poziții deschise. Vizitați Glassdoor pentru a citi ce au de spus actualii și foștii angajați Gradle despre companie.

Notificare de confidențialitate

Pentru informații despre colectarea, utilizarea și dezvăluirea de către noi a informațiilor personale ale solicitanților, precum și despre drepturile solicitanților asupra informațiilor lor personale, vă rugăm să consultați Notificarea noastră privind confidențialitatea solicitanților de locuri de muncă.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Gradle Inc. pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Gradle Inc. pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Gradle Inc. locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?