Senior Cloud Engineer - UK, France, Romania, Sweden and Germany

Descriere
Poziția la Wind River
Într-o lume condusă din ce în ce mai mult de inovația software, Wind River este pionierat în tehnologiile pentru a ajuta companiile de tehnologie de top din lume să alimenteze sisteme inteligente de misiune critică. Software-ul nostru permite noua economie a mașinilor și accelerează transformarea digitală în diverse industrii, inclusiv aerospațial, auto, apărare, industrial, medical și telecomunicații.
Despre Oportunitate
Acest rol necesită gestionarea cerințelor tehnice ale marilor operatori de rețele și telecomunicații. Veți folosi proiectul StarlingX al Fundației OpenStack pentru a furniza soluții Kubernetes de înaltă performanță, distribuite geografic, de nivel de producție, pentru gestionarea infrastructurii edge cloud. Optimizate pentru marginea rețelei, soluțiile pe care le veți sprijini răspund provocărilor complexe ale furnizorului de servicii de implementare și gestionare a unei infrastructuri de telecomunicații native cloud distribuite fizic.
Trebuie să aveți experiență în inginerie software, cu un accent puternic pe rețele. Trebuie să fiți capabil să înțelegeți problemele clientului și soluțiile de tablă albă folosind ofertele și serviciile noastre de produse. De asemenea, ar trebui să cunoașteți și să fi trăit prin cicluri de dezvoltare a proiectelor software comerciale și să aveți o bună înțelegere a managementului de proiect. Va fi necesară o anumită cantitate de călătorie.
Interfață și colaborare
Raportați direct managerului principal, Inginerie soluții de telecomunicații. Veți fi o parte integrantă a echipei de inginerie și arhitecți de soluții de telecomunicații, veți lucra cu manageri de conturi (AM)/directori de telecomunicații specializati și veți încerca să deveniți consilierul tehnic de încredere al furnizorilor noștri de servicii de comunicații (CSP) și/sau Clienții Telecom Equipment Manufacturers (TEM) înțeleg nevoile lor de afaceri și abordează aceste nevoi prin produsele, serviciile și soluțiile Wind River. Veți colabora cu echipa de conturi teleco, de inginerie, de management al produselor și cu alți membri ai echipei de inginerie de soluții.
Responsabilitati
  • Gestionați toate nevoile tehnice ale contului CSP și/sau TEM atribuit utilizând toate resursele disponibile.
  • Serviți ca un singur punct de contact tehnic, deveniți consilierul de încredere al clientului și expertul în soluții Wind River.
  • Ascultați nevoile clienților, apoi arhitecți, dezvoltați și furnizați dovezi ale conceptelor (POC), demonstrații și prezentări.
  • Înțelegeți cazurile de utilizare ale clienților și ajutați la dezvoltarea unei părți din POC sau Demo.
  • Demonstrați abilități de conducere în timpul analizei cerințelor clienților și creării de soluții tehnice, precum și în identificarea potențialelor oportunități de afaceri.
  • Înțelegerea și contribuția la standardele open source relevante și la proiectele comunitare este o necesitate. Participarea la proiecte open-source va fi nevoile afacerii.
  • Oferiți feedback consecvent pe piață Wind River.
  • Eliminați barierele tehnice pentru soluțiile Wind River.
  • Creșteți cota de piață Wind River cu fiecare client.
Despre dvs.
Competențele de bază și succesul demonstrat
  • Fiți activ în dezvoltarea dovezilor de concepte ale clienților (POC), extinderea caracteristicilor produsului și testarea codului.
  • Experiența în proiecte open-source, cum ar fi OpenStack, StarlingX, Kubernetes și ONAP reprezintă un avantaj. Cu toate acestea, abilitatea și dorința de a contribui la aceste proiecte în timp ce reprezentăm compania este o necesitate.
  • Experiență tehnică înainte de vânzare, confort și încredere în fața clienților
  • Capabil să lucreze independent în locația/laboratoarele clientului.
Calificări
Candidatul ideal ar trebui să aibă peste 7 ani de experiență în dezvoltarea de software sau arhitectură de soluții în următoarele domenii:
  • Cunoștințe de lucru/funcționale despre stivele de rețea, comutare, rutare etc.
  • Cunoștințe solide despre telecomunicații wireless/celulare și implementări 5G edge.
  • Experiență în proiectarea de soluții la nivel de sistem de rețea.
  • Experiență în virtualizare, containere, Kubernetes, orchestrare, OpenStack și tehnologii native din cloud.
  • Expunerea la concepte SDN, Network Function Virtualization (NFV) și ETSI-MANO.
  • Fundal Linux care acoperă implementarea, construirea imaginii, aplicația și dezvoltarea kernelului.
  • Adept în diverse limbaje de programare: C++/C, limbaje de scripting precum Python, Perl etc.
  • Trebuie să aibă abilități de limba engleză, care să permită discuții/dialog de afaceri
  • Araba sau franceza poate fi un plus
  • Călătoriți după cum este necesar pentru regiune
Beneficii și avantaje
  • Asigurări sociale
  • Asigurari de viata de grup si medicale
  • Concediul de odihnă anual
  • Vacanta de vara
  • Concediu special
  • Zi de naștere și timp liber pentru voluntariat
  • Pachet de beneficii competitive
  • Subvenții pentru formare
  • Programul de asistență pentru angajați

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Wind River pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Wind River pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Wind River locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?