Senior Consultant EU Funds

La EY România, ne extindem practica de consultanță și căutăm să recrutăm persoane de înaltă performanță pentru a face parte din afacerea noastră în creștere.

În prezent, recrutăm un Consultant Senior în finanțare europeană, cu accent pe subiecte Green Deal.

Consultantul Senior va fi responsabil, sub supravegherea unui manager/ manager senior, să livreze proiecte și să sprijine activitățile de dezvoltare a afacerii. Tipurile de proiecte vizate pentru pozițiile prezente sunt legate de pregătirea și implementarea investițiilor finanțate de UE în sectorul energetic.

Cautam o persoana care sa aiba 3-5 ani de experienta si cunostinte in mediul de finantare UE din Romania si Europa, de preferat pe teme abordate de European Green Deal. Ne așteptăm ca candidatul să fie o persoană organizată și structurată, care poate înțelege rapid fundalul unei probleme și să ajungă la fundul acesteia, formulând în același timp o soluție perfectă.

Responsabilitățile tale

General:

  • Executarea de zi cu zi a unui proiect client, sub supravegherea unui manager / senior manager
  • Livrați conform acordului cu părțile interesate cheie ale proiectului
  • Interacționează cu reprezentanții clienților pentru a înțelege provocările actuale, prioritățile de investiții, cum pot aceștia să abordeze provocările și prioritățile prin finanțare UE, să dezvolte și să propună soluții
  • Înțelegeți problemele clienților și dezvoltați ipoteze ale problemelor cheie
  • Intervievați angajații clientului, echipa de management și alte părți interesate
  • Elaborați un plan de analiză și colectați date relevante
  • Efectuarea analizelor calitative și cantitative necesare proiectelor
  • Organizați focus grupuri și facilitați ateliere
  • Structurați produsele și livrabilele de lucru
  • Prezentați constatările, recomandările și livrabilele reprezentanților clienților
  • Oferiți sprijin reprezentanților clienților pentru implementarea recomandărilor
  • Îndrumați și dezvoltați o echipă de consultanți juniori
  • Mențineți un flux de lucru și o arhivă de proiecte curate și structurate

Specific (legat de proiectele de finanțare UE):

  • Analizarea oportunităților de finanțare UE pentru a răspunde nevoilor clienților
  • Evaluați condițiile de eligibilitate pentru proiect, solicitant și costuri
  • Definiți strategia clienților de acces la finanțare, inclusiv prioritizarea celor mai potrivite investiții
  • Pregătirea cererilor de grant pentru entități publice și private care urmăresc să acceseze finanțare UE
  • Pregătirea documentației justificative, inclusiv de exemplu studii de fezabilitate, analize cost-beneficiu etc.
  • Sprijiniți clienții în perioada de evaluare a aplicației
  • Sprijin în implementarea proiectelor finanțate de UE, de exemplu, definirea planului de proiect, asistență în achiziții, management financiar, comunicare cu autoritățile de management, pregătirea cererilor de rambursare etc.
  • Cooperați cu partenerii tehnici în livrare, de exemplu cu consultanți de inginerie sau de mediu

Calificări
  • 3-5 ani experiență într-o companie de consultanță/instituție publică/companie privată, cu responsabilități legate de accesarea/gestionarea fondurilor UE, de preferință în teme abordate prin European Green Deal
  • Diplomă de licență de la o universitate de top cu un palmares academic foarte bun
  • Cunoștințe generale și experiență în: cadru juridic și instituțional al fondurilor UE la nivel român și european, circuitul fondurilor UE, cadru financiar multianual 2014-2020 și viitor 2021-2027, programe de finanțare deschise în prezent și planificate a fi deschise în următoarea perioadă de programare , inclusiv caracteristicile acestora (de exemplu, priorități de finanțare, beneficiari eligibili, eligibilitatea costurilor etc.)
  • Cunoștințe funcționale și experiență în una sau mai multe dintre următoarele:
    • Accesarea finanțării UE pentru diferite proiecte, de exemplu, pregătirea și depunerea cererilor de grant, răspunsul la solicitările de clarificări, semnarea acordurilor de grant
    • Pregătirea proiectelor care urmează să fie depuse pentru finanțare UE, de exemplu studii de fezabilitate, analize cost-beneficiu, studii de mediu, obținerea de autorizații și aprobări
    • Gestionarea sau oferirea de sprijin în implementarea proiectelor finanțate de UE
    • Evaluarea și selectarea proiectelor depuse pentru finanțare UE
  • Cunoștințele și experiența sectorului în următoarele ar fi considerate un plus: energie regenerabilă, eficiență energetică, schimbări climatice, infrastructură energetică, tehnologii pentru energie curată
  • Abilități clare și eficiente de prezentare și comunicare scrisă și verbală (engleză și română)
  • Excelente abilități analitice, de gestionare a timpului și de organizare
  • Automotivat, dorinta de a depasi asteptarile
  • Cunostinte competente Microsoft Office (Power Point, Excel, Word)

Vă oferim

  • Pachet de beneficii competitive
  • Mediu excelent de învățare
  • Lucrați cu o echipă luminoasă, prietenoasă și energică
  • Posibilitatea de a se dezvolta ca un profesionist versatil de afaceri

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la EY pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la EY pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are EY locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?