Senior Data Engineer (Remote)

Inginerii de date dezvoltă abordări moderne de arhitectură de date pentru a îndeplini obiectivele cheie de afaceri și pentru a oferi soluții de date end-to-end. S-ar putea să petreceți câteva săptămâni cu un client nou pentru o analiză tehnică profundă sau o revizuire organizațională completă, ajutându-l să înțeleagă potențialul pe care îl aduc datele pentru a-și rezolva cele mai presante probleme. În alte proiecte, s-ar putea să acționați ca arhitect, conducând proiectarea soluțiilor tehnice sau poate supravegheați inițierea unui program pentru a construi un nou produs. Ar putea fi, de asemenea, un proiect de livrare de software în care sunteți la fel de fericit să codificați și să conduceți echipa pentru implementarea soluției.

Responsabilitatile locului de munca

  • Veți colabora cu colegii de echipă pentru a crea conducte complexe de procesare a datelor pentru a rezolva cele mai complexe provocări ale clienților noștri
  • Veți colabora cu Data Scientists pentru a proiecta implementări scalabile ale modelelor lor
  • Veți împerechea pentru a scrie cod curat și iterativ bazat pe TDD
  • Utilizați diverse practici de livrare continuă pentru a implementa, susține și opera conducte de date
  • Consiliați și educați clienții cu privire la modul de utilizare a diferitelor tehnologii de stocare distribuită și de calcul din multitudinea de opțiuni disponibile
  • Dezvoltați și operați abordări moderne ale arhitecturii de date pentru a îndeplini obiectivele cheie de afaceri și pentru a oferi soluții de date end-to-end
  • Creați modele de date și discutați despre compromisurile diferitelor abordări de modelare
  • Încorporați fără probleme calitatea datelor în activitatea dvs. de zi cu zi, precum și în procesul de livrare
  • Asigurați o colaborare eficientă între echipele Thoughtworks și cele ale clientului, încurajând comunicarea deschisă și susținând rezultate comune

Calificările postului

Abilitati tehnice

  • Aveți o bună înțelegere a modelării datelor și experiență cu instrumente și platforme de inginerie a datelor precum Kafka, Spark și Hadoop
  • Ați construit conducte de date la scară largă și aplicații centrate pe date folosind oricare dintre platformele de stocare distribuite, cum ar fi HDFS, S3, baze de date NoSQL (Hbase, Cassandra etc.) și oricare dintre platformele de procesare distribuite precum Hadoop, Spark, Hive, Oozie și Airflow într-un cadru de producție
  • Experiență practică în distribuții Hadoop bazate pe MapR, Cloudera, Hortonworks și/sau cloud (AWS EMR, Azure HDInsights, Qubole etc.)
  • Sunteți confortabil să luați abordări bazate pe date și să aplicați strategia de securitate a datelor pentru a rezolva problemele de afaceri
  • Lucrul cu datele te entuziasmează: poți construi și opera conducte de date și poți menține stocarea datelor, totul în cadrul sistemelor distribuite
  • Sunteți cu adevărat încântat de infrastructura și operațiunile de date, cu o familiaritate cu lucrul în medii cloud

Abilități profesionale

  • Sunteți rezistent și flexibil în situații ambigue și vă face plăcere să rezolvați probleme din perspectiva tehnică și de afaceri
  • Un interes pentru coaching, împărtășirea experienței și cunoștințelor tale cu colegii de echipă
  • Îți place să-i influențezi pe ceilalți și să susții întotdeauna excelența tehnică, în timp ce ești deschis la schimbare atunci când este nevoie
  • Prezența în comunitatea tehnologică externă: vă împărtășiți de bunăvoie experiența cu alții prin intervenții, contribuții la sursă deschisă, bloguri și multe altele

Alte lucruri de stiut

L&D

Nu există o cale de carieră universală la Thoughtworks: oricum vrei să-ți dezvolți cariera depinde în totalitate de tine. Dar echilibrăm și autonomia cu puterea culturii noastre de cultivare. Aceasta înseamnă că cariera ta este susținută de instrumente interactive, numeroase programe de dezvoltare și colegi de echipă care doresc să te ajute să crești. Vedem valoarea în a ne ajuta reciproc să fim mai buni și asta se extinde la împuternicirea angajaților noștri în călătoriile lor în carieră.

Despre Thoughtworks

Thoughtworks este o consultanță tehnologică globală care integrează strategia, designul și inginerie pentru a stimula inovația digitală. De peste 28 de ani, clienții noștri au avut încredere în echipele noastre autonome pentru a construi soluții care privesc dincolo de evident. Aici, absolvenții de informatică se întâlnesc cu tehnologi experimentați, dezvoltatori autodidați, cei care schimbă cariera de mijloc și multe altele pentru a învăța și a provoca unii pe alții. Călătoriile în carieră înfloresc cu puterea culturii noastre de cultivare, care a câștigat numeroase premii în întreaga lume.

Alăturați-vă Thoughtworks și prosperați. Împreună, curiozitatea, inovația, pasiunea și dăruirea noastră în plus depășesc obișnuitul.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Thoughtworks pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Thoughtworks pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Thoughtworks locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?