Senior Data Scientist

Ești în elementul tău când datele sunt la îndemână? Doriți să lucrați îndeaproape cu tehnologi curioși și pasionați pentru a traduce asta în valoare reală?

Thoughtworks este o companie globală de software și o comunitate de persoane pasionate, conduse de un scop. Ne gândim în mod disruptiv să oferim tehnologie pentru a răspunde celor mai dificile provocări ale clienților noștri, toate încercând să revoluționăm industria IT și să creăm schimbări sociale pozitive.

În calitate de pionier de renume mondial al inovației software, lucrăm cu directori curajoși care au misiuni ambițioase. Cu specialiști care lucrează în serviciile financiare, retail, sectorul public și altele, suntem partenerul tehnologic ales pentru organizațiile care doresc să facă schimbări majore și să-și perturbe industriile.

Responsabilitatile locului de munca

  • Creați modele de analiză avansate folosind metode statistice și de învățare automată
  • Lucrați cu echipele de inginerie software și de produs pentru a crea produse inteligente folosind învățarea automată și AI
  • Interacționați cu clienți dintr-o varietate de domenii, care au un spectru de probleme complexe
  • Utilizați vizualizările de date și povestirile pentru a comunica eficient
  • Aplicați un proces de livrare Lean/Agile la crearea evolutivă de valoare din date
  • Lucrează într-o cultură dinamică, colaborativă, transparentă, non-ierarhică și fără ego, în care talentul tău este apreciat în detrimentul unui titlu de rol
  • Dezvoltați-vă cariera în afara limitelor unei căi de carieră tradiționale, concentrându-vă pe ceea ce vă pasionează, mai degrabă decât pe un plan predeterminat, care se potrivește tuturor

Calificările postului

Abilitati tehnice

  • Experiență în știința datelor și experiență în analiză
  • Cunoștințe aprofundate în metodele de analiză avansate, cum ar fi mașini de vectori suport, inferență bayesiană, lanț Markov, simulări Monte Carlo și multe altele
  • Amploarea cunoștințelor din metodele statistice, învățarea automată și algoritmii AI
  • Capacitatea de a selecta tehnicile analitice adecvate pe baza caracteristicilor unei probleme
  • Abilități de programare în limbaje precum Python
  • Familiarizare cu codul curat și tehnicile de testare
  • Abilități puternice de rezolvare a problemelor algoritmice
  • Abilitatea de a proiecta experimente eficiente în medii de afaceri și sociale
  • Abilități consultative și capacitatea de a comunica informații tehnice și analitice complicate către publicul non-tehnic
  • Alte abilități de dorit includ: baze de date relaționale, platforme NoSQL și cloud (AWS/Azure/GCP)

Alte lucruri de stiut

L&D

Nu există o cale de carieră universală la Thoughtworks: oricum vrei să-ți dezvolți cariera depinde în totalitate de tine. Dar echilibrăm și autonomia cu puterea culturii noastre de cultivare. Aceasta înseamnă că cariera ta este susținută de instrumente interactive, numeroase programe de dezvoltare și colegi de echipă care doresc să te ajute să crești. Vedem valoarea în a ne ajuta reciproc să fim mai buni și asta se extinde la împuternicirea angajaților noștri în călătoriile lor în carieră.

Despre Thoughtworks

Thoughtworks este o consultanță tehnologică globală care integrează strategia, designul și inginerie pentru a stimula inovația digitală. De peste 28 de ani, clienții noștri au avut încredere în echipele noastre autonome pentru a construi soluții care privesc dincolo de evident. Aici, absolvenții de informatică se întâlnesc cu tehnologi experimentați, dezvoltatori autodidați, cei care schimbă cariera de mijloc și multe altele pentru a învăța și a provoca unii pe alții. Călătoriile în carieră înfloresc cu puterea culturii noastre de cultivare, care a câștigat numeroase premii în întreaga lume.

Alăturați-vă Thoughtworks și prosperați. Împreună, curiozitatea, inovația, pasiunea și dăruirea noastră în plus depășesc obișnuitul.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Thoughtworks pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Thoughtworks pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Thoughtworks locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?