Senior DevOps Engineer

Clientul nostru este un hub internațional pentru tehnologie și inovare, dezvoltând soluții IT în domenii precum Core Banking, Big Data, Piețe Financiare, Managementul Datelor, Arhitectura Touch Point și multe altele. Folosind cele mai recente metodologii în dezvoltarea de software, echipa noastră în creștere rapidă reunește peste 1000 de entuziaști ai tehnologiei care lucrează pentru proiecte internaționale care depășesc serviciile bancare tradiționale.

Responsabilitati:

• Sprijinirea aplicațiilor interne și depanarea problemelor critice de producție în medii și aplicații, după cum este necesar

• Efectuați implementări de producție, identificând și corectând erorile și reducând ineficiența

• Diverse tehnologii, inclusiv, dar fără a se limita la: Ansible, Python, RHEL, Kibana, baza de date Oracle, instrumente Azure DevOps, OpenShift/Docker, Logstash, Kafka

• AzureDevOps, proces automat de construire și implementare bazat pe instrumentele CD/CI furnizate în Azure DevOps și folosind cloud privat intern (VM și OpenShift).

• Pipeline ca cod cu YAML

• Furnizați dovezile pentru a acoperi controalele de risc necesare

• Construirea și menținerea cadrelor de monitorizare și raportare, precum și a instrumentelor utilizate pentru eficientizarea și automatizarea sarcinilor de-a lungul ciclului de viață al platformei; ex.: Prometheus/Grafana, stiva ELK

Descrierea abilităților obligatorii:

• Experiență relevantă într-un rol Ops/DevOps/TechOps/SRE

• Este de preferat o diplomă de licență în Informatică sau o disciplină conexă

• Cunoștințe de Python și Bash

• Experiență de lucru în medii LINUX (sysadmin, corecție, depanare)

• Experiență cu instrumente moderne CI/CD (Jenkins, Azure Devops, GitLab)

• Este de preferat experiența Ansible (sau alt instrument de configurare a automatizării).

• Experiență cu instrumente moderne de monitorizare precum Prometheus și ElasticStack

• Bună cunoaștere a platformelor container precum Openshift/Kubernetes

• Capabil să lucreze sub presiune și în program flexibil de lucru, dispus să fie în stand-by în afara orelor de lucru

Abilități plăcute de a avea:

Este plăcută experiența cu Oracle Database

Cunoașterea mecanismelor de criptare, hashing (de ex. PKI, RSA, SHA, DES, AES)

Limbi:

Engleză: C1 Avansat

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Luxoft pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Luxoft pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Luxoft locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?