Senior Financial Expert - Regulatory Reporting

Face parte din echipa de reglementare și raportare de grup din departamentul financiar, divizia de contabilitate

Responsabilitati principale:

· Implicat în pregătirea și transmiterea raportărilor de reglementare către Banca Națională a României, Ministerul Finanțelor sau Grupul Societe Generale;

· Urmărește și analizează modificările cerințelor de reglementare în domeniul raportării de reglementare, capitalului și altor cerințe prudențiale (conform legislației locale sau reglementărilor/orientărilor europene direct aplicabile băncilor românești)

· Participă la proiectarea, implementarea și actualizarea instrumentelor de raportare prin analiza detaliată a afacerii și documentarea cerințelor

· Contribuie la implementarea controalelor de coerență, reconcilierea informațiilor financiare primite de la alte departamente și structuri, implementarea modelelor de raportare reglementară.

· Implicat în proiecte transversale de reproiectare a raportării financiare pe baza noii infrastructuri tehnice a Băncii (sisteme de surse, depozit de date, fluxuri de procese de raportare și instrumente).

Experienta profesionala:

- Licență universitară, de preferință Studii Economice

- Minim 2 ani experienta in sectorul bancar / Minim 2 ani experienta in mare companie de audit

- Expertiza relevanta in raportare financiara (cunoasterea reglementarilor bancare reprezinta un avantaj)

- Limba engleza - nivel avansat

- Abilitati avansate MS Office

- Calificare ACCA – reprezintă un avantaj

Profilul candidatului:

- Motivat să facă parte dintr-o echipă cu standarde profesionale înalte și etică în muncă

- Bune abilitati de comunicare (verbala si scrisa)

- Persoana atenta la detalii si acuratetea informatiei, logica si structurata in rationament

- Proactiv și gândit să lucreze în echipă și să livreze în perioadele aglomerate

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la BRD - Groupe Societe Generale pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la BRD - Groupe Societe Generale pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are BRD - Groupe Societe Generale locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?