Senior Information Security Engineer

Lumea noastră se transformă, iar PTC este în frunte. Software-ul nostru reunește lumea fizică și cea digitală, permițând companiilor să îmbunătățească operațiunile, să creeze produse mai bune și să împuternicească oamenii în toate aspectele afacerii lor.

Oamenii noștri fac toată diferența în succesul nostru. Astăzi, suntem o echipă globală de aproape 7.000, iar obiectivul nostru principal este de a crea oportunități pentru ca membrii echipei noastre să exploreze, să învețe și să se dezvolte - toate în timp ce văd ideile lor prind viață și sărbătorind diferențele care ne fac ceea ce suntem și este posibilă munca pe care o facem.

SCOPUL POSTULUI:

Raportând Managerului de Inginerie de Securitate, Inginerul Sr. Securitate Informațională este responsabil pentru întreținerea și monitorizarea infrastructurii de securitate a informațiilor. Acest rol lucrează îndeaproape cu alți ingineri de securitate care sprijină întreținerea, upgrade-urile și implementarea aplicațiilor și hardware-ului de securitate a rețelei.

FUNCȚII ȘI ATRIBUȚII ESENȚIALE:

Lucrul cu alți ingineri de securitate, responsabili cu furnizarea de suport în rezolvarea tuturor fazelor problemelor tehnice complexe legate de securitatea informațiilor.

Revizuirea și recomandarea soluțiilor de securitate a informațiilor pentru problemele clienților pe baza înțelegerii rezultatelor testelor produselor/sistemelor.

Efectuarea analizei și implementării securității sistemului, ingineria sistemului, asigurarea proiectării, testarea, proiectarea programelor, managementul configurației, integrarea și testarea produselor și tehnicilor de securitate a informațiilor.

Implementarea, gestionarea și depanarea firewall-urilor corporative, IDS/IPS, sistemelor de criptare și autentificare.

Analizează procesul de lucru, făcând recomandări pentru a îmbunătăți eficiența fluxului de lucru și/sau productivitatea operațiunii.

Oferă managementului evaluări de risc pentru a susține măsurile de securitate ale întreprinderii. Informează managementul problemelor critice care pot afecta clienții și completează rapoartele de stare și statistice în zona alocată, după cum este necesar.

Stabilește, menține și monitorizează toate politicile de securitate și regulile de acces care definesc accesul specific la sistemele de gestionare a rețelei, fișierelor și bazelor de date sub o singură metodologie de securitate.

Recunoaște și identifică zonele de risc potențial pentru politicile și procedurile existente de securitate a sistemului și implementează constatările de remediere.

CUNOAȘTERE ȘI ABILITĂȚI NECESARE:

Experiență și responsabilitate principală pentru o mare varietate de sisteme, tehnologii și furnizori într-un mediu de producție, inclusiv, dar fără a se limita la, Check Point, Cisco, OpenDNS, Splunk, Cylance, Juniper/Pulse, Forescout, Incapsula, PKI.

Cunoștințe la un nivel îmbunătățit de sistem de operare și tehnici adecvate de securitate hardware

Cunoștințe la un nivel îmbunătățit de implementare a tehnologiei de securitate, inclusiv, dar fără a se limita la, integrarea software și hardware în mediul existent

Abilitatea de a înțelege manualele tehnice, specificațiile software, principiile operațiunilor hardware și metodele generale de operare și securitate a software-ului sistemelor

Abilitatea de a comunica eficient relaționând cu clienții și furnizorii interni și externi

Sunt necesare abilități excelente de comunicare și interpersonale

Acuratețe, atenție la detalii și capacitatea de a gestiona multe sarcini și proceduri concomitent

Abilități de analiză a problemelor care pot fi aplicate într-un mediu complex

Abilități eficiente de documentare și organizare

Înțelegerea îmbunătățită a conceptelor de prelucrare a datelor pe mai multe platforme

Abilitatea de a manipula informații sensibile și confidențiale

Experiență în recomandarea de îmbunătățiri de securitate

Cunoașterea evaluărilor de risc și testarea sistemelor

Abilitatea de a oferi asistență 24 de ore din 24

EDUCAȚIE/CERTIFICARE:

Licență sau licență în informatică, sisteme informaționale de management sau un domeniu înrudit de dorit. Gradul avansat de dorit.

Peste 5 ani de experiență progresivă în domeniul securității informatice și a informațiilor, inclusiv experiență cu tehnologia Internetului și problemele de securitate.

Viața la PTC înseamnă mai mult decât lucrul cu cele mai de ultimă oră tehnologii de astăzi pentru a transforma lumea fizică. Este vorba despre a te prezenta așa cum ești și de a lucra alături de unii dintre cei mai talentați lideri ai industriei de astăzi pentru a transforma lumea din jurul tău.

Dacă împărtășiți pasiunea noastră pentru rezolvarea problemelor prin inovare, probabil că veți deveni la fel de pasionați de experiența PTC ca și noi. Sunteți gata să explorați următoarea mutare în carieră cu noi?

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la PTC pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la PTC pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are PTC locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?