Senior IT Compliance Analyst

Despre Rol

  • Căutăm noi colegi care să se alăture echipei noastre de Servicii Globale de Securitate, Confidențialitate și Reziliență recent înființate.
  • Scopul echipei este de a sprijini întreaga afacere Morningstar la nivel global, de a sparge silozurile dintre diferitele zone funcționale și de a îmbunătăți serviciile pentru clienți pentru părțile interesate interne.
  • Deși rolul va acoperi mai multe domenii cum ar fi conformitatea, guvernanța, rezistența (continuitatea afacerii, recuperarea în caz de dezastru IT), nu este necesară experiența în toate aceste domenii. Candidatul de succes va avea cunoștințe și experiență practică în cel puțin 2 dintre domeniile de mai sus.

Responsabilitatile locului de munca

  • Răspundeți la chestionarele RFP, RFI, Reziliență, Confidențialitate și Securitate ale clienților.
  • Colectați și analizați valorile de securitate legate de risc și conformitate pentru a le prezenta conducerii superioare.
  • Sprijiniți recenziile furnizorilor terți pentru potențiale riscuri de securitate, rezistență și confidențialitate.
  • Lucrați și comunicați cu o gamă largă de angajați la nivel mondial și oferiți suport pentru orice interacțiune cu echipele de securitate, confidențialitate și rezistență.
  • Sprijiniți responsabilitățile Morningstar legate de conformitate (SOX, SOC2, PCI-DSS, SEC) prin gestionarea colectării probelor de audit.
  • Training and Awareness – sprijină programele de instruire și conștientizare
  • Consiliază partenerii de afaceri, cu privire la politici și standarde.
  • Răspundeți la biletele operaționale zilnice urmând SOP-uri definite.

Calificări

  • O diplomă de licență în informatică sau în domeniul conexe.
  • Abilități puternice de comunicare.
  • Cunoștințe de limba engleză verbală și scrisă la nivel profesional.
  • Abilități organizatorice puternice și capacitatea de a face mai multe sarcini și de a schimba prioritățile cu un preaviz scurt.
  • Familiaritatea cu cadrele de securitate și reziliență (ISO 27001, ISO 22301, NIST etc.) și conceptele generale de securitate și reziliență.
  • Familiaritate cu auditurile IT și evaluările riscurilor.
  • Înțelegerea infrastructurii, tehnologiilor și aplicațiilor la scară întreprindere, atât la nivel local, cât și în cloudul public.
  • Abilități puternice de analiză, cercetare și analiză de afaceri.
  • Entuziasmul de a învăța și de a câștiga experiență practică în diferite domenii.

Este bine sa ai

Oricare dintre abilitățile de mai jos

  • Experienta anterioara in securitatea informatiei (2+ ani).
  • Cunoașterea tehnologiilor și principiilor cloud public, în special AWS.
  • Experiență anterioară în reziliență, inclusiv evaluări de risc, afaceri
  • O certificare într-un domeniu relevant este un plus.

315_Sustainalytics SRL Persoana Juridica

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Sustainalytics pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Sustainalytics pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Sustainalytics locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?