Senior Software Engineer

Office 365 este suita de productivitate găzduită de la Microsoft, care este bine aliniată cu misiunea noastră „de a împuternici fiecare persoană și fiecare organizație de pe planetă să realizeze mai mult”. Această suită are sute de milioane de utilizatori din întreaga lume și include servicii precum Sharepoint, Exchange și Outlook.com, Teams, Office Graph și OneDrive.

Responsabilitati

Responsabilitatea principală a echipei M365 Substrate CAFE este de a face aplicațiile Office 365 receptive prin optimizarea accesului la rețea la serverele backend. Derulăm un serviciu distribuit la scară mare care direcționează zeci de trilioane de solicitări pe zi și mută petaocteți de date. Aceasta include atât comunicarea de la utilizator la serviciu, cât și de la serviciu la serviciu. Serviciile noastre software solicită utilizatorilor finali și vor trimite conexiunile cu acuratețe la serviciile de backend în cel mai optim mod posibil pentru a atinge obiectivele de latență scăzută care se îmbunătățesc mereu. Exemplele de tehnologii cu care lucrăm includ echilibrarea încărcăturii, gestionarea conexiunilor, limitarea, stocarea în cache distribuită, CDN, DNS și HTTP/3.

Căutăm un inginer software care să ne ajute cu adoptarea de noi tehnologii, să adăugăm funcții și să continuăm să îmbunătățim capacitatea de răspuns și debitul pentru diferite scenarii. Veți acționa și ca lider tehnic pentru prezența locală a echipei noastre. Pe măsură ce faceți față acestor provocări tehnice, aveți acces la experți în materie tehnică, ingineri și arhitecți de talie mondială pentru îndrumare. Aceste proiecte oferă o mulțime de provocări tehnice și oportunități de creștere în carieră. Echipa este distribuită la nivel global în diferite regiuni.

Mărimea echipei noastre de ingineri este de aproximativ 30. Unii dintre membrii imediati ai echipei, inclusiv managerul dvs., se află în fusul dvs. orar, în timp ce ceilalți nu vor fi. Folosim în principal echipe și e-mail pentru a comunica unul cu celălalt.

Alăturați-vă echipei M365 Substrate CAFE în calitate de inginer software senior și ajutați la împuternicirea sutelor de milioane de clienți actuali și viitori!

  • Operați ca lider tehnic în cadrul echipei.
  • Alinierea la valorile Microsoft Corporate.
  • Proiectați și furnizați caracteristici cap la cap într-un mediu de producție la scară înaltă și complex, care necesită o calitate concentrată și excelență tehnică.
  • În cadrul M365, membrii echipei DevOps se ocupă de toate aspectele rulării unui serviciu: planificare, proiectare, implementare, livrare, monitorizare și inclusiv sarcini de gardă (în timpul zilei).
Calificări
  • Angajamentul față de o mentalitate de creștere.
  • Disciplinat, responsabil, proactiv, colaborativ și comunicativ.
  • Experiență relevantă în dezvoltarea de software, într-un mediu DevOps de producție.
  • O diplomă de licență în informatică, matematică sau inginerie.
Microsoft este un angajator cu șanse egale. Toți solicitanții calificați vor primi luare în considerare pentru angajare, indiferent de vârstă, ascendență, culoare, concediu de familie sau pentru îngrijire medicală, identitate sau expresie de gen, informații genetice, stare civilă, condiție medicală, origine națională, dizabilitate fizică sau psihică, afiliere politică, veteran protejat statut, rasă, religie, sex (inclusiv sarcina), orientare sexuală sau orice altă caracteristică protejată de legile, regulamentele și ordonanțe aplicabile. De asemenea, luăm în considerare solicitanții calificați, indiferent de antecedentele penale, în conformitate cu cerințele legale. Dacă aveți nevoie de asistență și/sau de o adaptare rezonabilă din cauza unei dizabilități în timpul cererii sau al procesului de recrutare, vă rugăm să trimiteți o cerere prin formularul de cerere de cazare.

Beneficiile/avantajele enumerate mai jos pot varia în funcție de natura angajării dumneavoastră la Microsoft și de țara în care lucrați.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Microsoft pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Microsoft pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Microsoft locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?