Senior System Administrator

Candidatul Ideal

  • Studii superioare: Facultatea Automatică, Calculatoare, Informatică
  • Experienţă profesională în domeniu de minimum 3 ani pentru un post asemanator;
  • Experienta cu limbajul PowerShell – avantaj
  • Orientare către finalizarea proiectului, abilităţi de comunicare, abilităţi de relaţionare
  • Cunostinte retelistica (routere, dispozitive WiFi), telefonie fixa si mobile
  •  Cunostinte medii despre retea si aplicatii standard dе diagnostic (ping, tracert, netstat, proxy,
    etc)
  • Cunostinte cablare structurata (capacitatea dе a conecta echipamente la retea direct sau prin intermediul switch-urilor)
  • Cunostinte despre arhitectura calculatoarelor si a perifericelor si capacitatea dе a cauta si instala drivere/firmware necesar acestora
  • Capacitatea dе a diferentia probleme cauzate dе software, hardware sau reteaua dе
    comunicatii

Responsabilitati

  • Coordonare, planificare, organizare și verificare a activităților de întreținere, construcție, extindere și modernizare a rețelelor
  • Monitorizare execuție lucrări
  • Administrare echipamente IT în cadrul firmei
  • Asistarea utilizatorilor în rezolvarea problemelor apărute la sistemul de operare, software sau reţea prin Remote Assistance/Desktop ori direct la biroul acestora în funcţie de natura problemei
  • Instalare, configurare, monitorizare servere și echipamente de rețea
  • Administrare servere (Windows Server, Windows Server 2016) și echipamente de rețea (switch-uri Layer 2 și Layer, echipamente VOIP, alte dispozitive)
  • Gasirea soluțiilor tehnice – atât hardware cât și software – pentru o dezvoltare continuă a rețelei organizației
  • Definirea și implementarea regulilor de securizare a accesului în rețea
  • Monitorizare incidentelor de Securitate
  • Efectuare Back-upuri setari echipamente, servere, terminale
  • Administrare File server
  • Administrare Mail server
  • Diagnosticarea componentelor defecte ale echipamentelor, iar dupa caz înlocuirea sau repararea acestora
  • Instalare de imprimante, multifuncţtionale si asigurarea mentenanţei acestora
  • Administrarea reţelei de date - switch-uri, rutere, elemente pasive de retea
  • Actualizare aplicatii instalate pe desktop-urile utilizatorilor
  • Up-grade ale infrastructurii de virtualizare (software)
  • Gestiunea si inventarierea statiilor de lucru si al serverelor, la nivel hardware/software/retea
  • Colaborarea cu celalalte departamente din companie pentru a oferi solutii eficiente

Trebuie sa stii ca:

  • Vii sa lucrezi intr-un colectiv frumos, cu oameni inteligenti si prietenosi;
  • Dispunem de o infrastructura si echipamente de ultima generatie;
  • Programul de lucru este de 8 ore cu pauza de masa 1 ora ;
  • Dezvoltam proiecte inovative pentru a fi competitivi pe piata in care activam;

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la REGENCY COMPANY SRL pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la REGENCY COMPANY SRL pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are REGENCY COMPANY SRL locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?