Service Operations Engineer

Scopul postului:

Responsabil cu implementarea tehnica a serviciilor din portofoliul de servicii fixe Vodafone existent. Definirea, supervizarea si verificarea standardelor tehnice folosite in implementarea serviciilor din portofoliu. Centru de competenta tehnica pentru servicii IP si managed (IP Telephony, Video Conference, Video Surveillance), DataCenter.

Responsabilitati Principale:

- Proiectarea detaliata a componentelor complexe (LLD), atipice, in conformitate cu solutia tehnica (alocare adrese IP, Plan numerotatie, etc)
- Executare LLD – instalare, configurare si integrare componentele unei solutii Cisco Collaboration
- Planificarea activitatilor tehnice in cadrul proiectelor strategice Vodafone
- Evalueaza si analizeaza in detaliu riscul tuturor actiunilor planificate de configurare, elaboreaza planuri de minimizare a impactului acestora asupra serviciilor furnizate clientilor Vodafone Romania.
- Construirea si intretinerea standardelor tehnice pentru proiectarea detaliata (template-uri de configurare) in conformitate cu caracteristicile produselor si serviciilor standardizate
- Definirea, intretinerea si urmarirea standardelor tehnice pentru documentarea solutiilor, a proceselor de integrare a serviciilor si acceptanta serviciilor
- Documentarea stricta a standardelor tehnice
- Administrarea resurselor necesare pentru proiectarea detaliata (adrese IP de interconectare, adrese IP de management, vlan-uri, etc)
- Evaluarea proactiva a resurelor virtuale cu scopul de a preveni disfunctionalitati in procesul de roll-out si implementare

Obligatorii:
• Diploma bacalaureat: orice profil
• Diploma universitara (profil ingineresc)
• Solutii de date/voce pentru clienti de business (3-4 ani)
• Tehnologii IP in mediu Enterprise (3-4 ani)
• Experienta in solutii Cisco Collaboration (CUCM, IOS VG, UCCX, Unity) (2-3 ani)
• Certificare CCNP/ CCVP/ CCIP
• Cunostinte tehnice specifice
• Limba engleza
• Abilitatea de a invata noi tehnologii intr-un ritm rapid si dorinta de a lucra cu solutii tehnice provocatoare

Preferabile:
Facultatea: Electronica si telecomunicatii / Automatica si calculatoare

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la VODAFONE ROMANIA SA pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la VODAFONE ROMANIA SA pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are VODAFONE ROMANIA SA locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?