Confidential

Software Engineer - DevOps

  • Confidential

Dacă slujba ta de vis este să lucrezi cu cele mai noi tehnologii la unele dintre cele mai populare francize de jocuri video din lume, inclusiv EA SPORTS FIFA, atunci ai ajuns la locul potrivit. Pregătiți-vă să vă îmbunătățiți învățarea și dezvoltarea carierei împreună cu unii dintre cei mai experimentați profesioniști din industrie din lumea jocurilor de noroc: un grup divers, creativ și colaborativ de oameni uniți printr-o viziune comună a excelenței.

Despre Echipa de Dezvoltare și Lansare

Te-ai întrebat vreodată cum zeci de oameni lucrează în colaborare și simultan pentru a dezvolta un joc complex? În EA, acest lucru este facilitat de noi, echipa de Inginerie de Dezvoltare și Lansare (DRE). Domeniul nostru se află la intersecția dintre DevOps, Release Management, Build Engineering și Product Support.

Dezvoltăm și rulăm sisteme de integrare continuă (CI) pentru a oferi feedback automatizat rapid și fiabil cu privire la pregătirea de producție a unui joc de fiecare dată când există o schimbare în orice parte a sistemului (cod, artă, audio sau infrastructură de producție). Suntem experții EA în ceea ce privește construcțiile automate și testarea fumului. Sistemele noastre produc o mulțime de valori și versiuni care ajung pe computerele/consolele/telefoanele jucătorilor.

Rezumatul rolului

Suntem o echipă DevOps full stack în căutarea unui coleg care să ne împărtășească pasiunea de a combina dezvoltarea de software cu operațiunile de producție. Raportând managerului local de inginerie, vă veți concentra pe dezvoltarea sau îmbunătățirea proiectelor de automatizare, plus modernizarea componentelor sistemelor CI pe care le operam, toate acestea menținând în același timp un serviciu de înaltă calitate pentru clienții noștri existenți.

Deoarece furnizăm un serviciu echipelor de dezvoltare, este necesar să avem o atitudine orientată către client.

Majoritatea proiectelor noastre de automatizare sunt orchestrate cu Jenkins (implicând lucrul cu Pipeline și Groovy) și rulează diferite scripturi (în lot/shell/PowerShell/Python). Procesele noastre de construire produc volume de artefacte CI de neegalat în alte industrii și, pentru asta, nu numai că administrăm volume mari de putere de calcul virtualizată și de stocare, dar suntem obligați să ne optimizăm fluxurile prin paralelism și reutilizarea componentelor și artefactelor. Pentru a menține sub control complexitatea generată de acest lucru, echipa noastră s-a angajat în diferite soluții, de la utilizarea conceptelor de programare orientată pe obiecte (OOP) în fluxurile Pipeline până la utilizarea tehnicilor de infrastructură ca cod (IaC). Ecosistemul nostru tehnic include și tehnologii legate de controlul sursei, infrastructura de monitorizare, alertarea utilizatorilor, stocarea datelor, implementarea tablourilor de bord, servicii web, containere.

Noi scriem propria noastră tehnologie atunci când trebuie, dar preferăm să folosim software-ul open-source bine-cunoscut. Unele dintre tehnologiile menționate sunt cele cu care lucrăm ACUM, dar adaptabilitatea și dorința dumneavoastră de a experimenta și de a învăța sunt importante pentru acest rol, deoarece evoluăm constant, iar MÂINE peisajul nostru tehnic ar putea arăta diferit.

Responsabilitati
  • Dezvoltați, optimizați, monitorizați și depanați proiectele de automatizare CI.
  • Identificați oportunitățile de a evolua componentele sistemului de automatizare CI.
  • Rezolvați blocajele de performanță în sisteme complexe, inclusiv rețea, OS sau hardware.
  • Prioritizează o varietate de sarcini, asigurându-se că clienții sunt informați cu privire la starea solicitărilor lor.
  • Lucrați și experimentați cu diverse tehnologii și o varietate de platforme (PC-uri, console).
  • Exersați-vă și dezvoltați-vă abilitățile de analiză și de depanare.
  • Aveți expunere la mai multe proiecte de joc simultan.
  • Experimentați un mediu de lucru distribuit.
  • Injectați idei noi și aduceți inovații în tehnologia noastră.
Calificări
  • Experiență de 5 ani într-o poziție DevOps sau similar
  • Experiență în scripting lot/shell și limbaje de scripting
  • Experiență în scrierea și depanarea codului într-un limbaj de programare
  • Experiență cu sisteme de control al reviziilor (cum ar fi Git, Perforce)
  • Cunoștințe de lucru ale sistemului de operare Windows
  • O bază largă de cunoștințe generale și interes pentru mai multe discipline în cadrul dezvoltării software
  • Un colaborator de echipă; împărtășește cunoștințele și responsabilitățile
  • O mentalitate pronunțată față de testarea riguroasă
  • Excelenta engleza scris si vorbit
Este bine sa ai
  • Experiență cu Jenkins CI
  • Experiență cu Groovy sau Python
  • Experiență cu baze de date (MS SQL) sau alte motoare de gestionare a datelor (Elasticsearch, Splunk, MongoDB)
  • Experiență cu containere și orchestrarea containerelor (Docker, Kubernetes)
  • Experiență cu platforme de virtualizare sau tehnologii de cloud computing
  • Experiență cu infrastructura ca instrumente de cod (Packer, Ansible/Chef, Terraform)
  • Interes și cunoaștere a metodologiilor Agile
  • Cunoștințe de lucru în Linux (RedHat, CentOS)

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Confidential pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Confidential pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Confidential locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?