Solution architect

Descrierea rolului

Arhitectul soluției petrece cea mai mare parte a timpului dezvoltării unei arhitecturi de soluții rentabile pentru cerințele afacerii și sisteme de comunicații, aplicații și date. El/Ea lucrează îndeaproape cu funcția centrală de arhitectură a întreprinderii pe foi de parcurs tehnologice, standarde și arhitecturi de referință, fie la nivel de domeniu de afaceri, fie la nivel de întreprindere. SA sprijină în mod proactiv și strategic echipa funcției de asistență pentru a valorifica tehnologiile de ultimă oră pentru a diferenția capacitățile cheie ale afacerii.

responsabilitati principale
  • Lucrați atât cu echipele de afaceri, cât și cu grupurile IT care se confruntă cu afacerile pentru a capta, într-un stadiu foarte incipient, cerințele nefuncționale și pentru a oferi evaluare timpurie a arhitecturii și recomandări cu soluții candidate și un ordin aproximativ de mărime.
  • Analizați cerințele funcționale și nefuncționale și transpuneți-le într-o arhitectură de soluție fiabilă și rentabilă, care ar cuprinde toate elementele soluției Straturi de aplicație, integrare, colectare de date, BI, dependență de infrastructură și să evalueze în consecință fezabilitatea tehnică.
  • Dezvoltați modele arhitecturale logice, conceptuale și fizice pentru soluția vizată.
  • Comunicați deciziile arhitecturale, planurile, obiectivele și strategiile echipelor de proiect și conducerii seniori.
  • Conduceți revizuiri frecvente de proiectare pentru a asigura conformitatea proiectării detaliate propuse de către furnizorii de servicii sau echipele interne de dezvoltare, cu arhitectura soluției definite și aceasta înainte de începerea oricărei implementări.
  • Promovați reutilizarea în întreaga întreprindere și asigurați-vă că soluția dezvoltată va fi expusă pentru o potențială reutilizare viitoare.
  • Menține cunoștințe aprofundate despre tehnologiile și arhitecturile organizației.
  • Menține cunoștințe aprofundate despre planurile strategice de afaceri și imperativele.
  • Protejează alinierea funcțiilor de suport primare/arhitectura și procesele IT
  • Colaborați îndeaproape și în conformitate cu arhitectura corporativă de întreprindere la definirea standardelor și a foilor de parcurs tehnologice, precum și cu politicile și orientările privind securitatea IT privind conformitatea.
  • Faceți parte din comunitatea de arhitectură largă și globală și împărtășiți cele mai bune practici, soluții și aruncați o privire în domeniile întreprinderii.
  • Raportați în mod regulat asupra arhitecturii Funcțiilor de asistență cu privire la planificare, execuție și aderarea la arhitectura, politicile și liniile directoare ale întreprinderii corporative
  • Participați la revizuiri regulate ale strategiei de afaceri pentru a înțelege strategiile generale de afaceri și tehnologie și modul în care arhitectura și foile de parcurs tehnologice susțin funcțiile de asistență
  • Inițiați și furnizați evaluări și recomandări tehnologice cu inițierea POC-urilor după cum este necesar. De exemplu, pe portaluri web pentru clienți, managementul activelor digitale, managementul digital al produselor/informației etc
  • Promovați inovația printr-o supraveghere continuă a tehnologiei și ajutați afacerea să profite de oportunități pentru a introduce tehnologii de ultimă oră pentru a rezolva problemele de afaceri sau pentru a oferi servicii inovatoare clienților finali.
Abilități și experiență
  • Experiență de lucru relevantă de cel puțin 5 ani în crearea de arhitecturi și design de soluții.
  • Abilități puternice de arhitectură – furnizarea și prezentarea de arhitecturi de soluții folosind vederi conceptuale, logice și fizice
  • Experiență și cunoștințe privind următoarele tehnologii Tehnologii cloud, medii Java sau .Net
  • Modelarea arhitecturii UML sau Archimate
  • Excelente abilitati de comunicare si prezentare (atat scrisa cat si orala). Abilitatea de a explica în termeni prietenoși pentru afaceri detalii tehnice și complexe.
  • Fluent în engleză, scris și verbal
Numai pentru uz intern Salariu

Condiții globale de utilizare și Declarație de confidențialitate

Citiți cu atenție Politica de confidențialitate BorgWarner înainte de a utiliza acest site web. Capacitatea dumneavoastră de a accesa și utiliza acest site web și de a aplica pentru un loc de muncă la BorgWarner este condiționată de acceptarea și respectarea acestor termeni.

Vă rugăm să accesați documentul legat făcând clic aici, selectați zona geografică în care aplicați pentru angajare și examinați. Înainte de a trimite cererea, vi se va cere să confirmați acordul cu termenii.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la BorgWarner pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la BorgWarner pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are BorgWarner locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?