Solution Designer - Internship (Iasi/Bucharest)

Căutăm un Solution Designer care să se alăture echipei noastre în CIO CE&EE care să ne ajute cu proiectarea de soluții la cerințele business/funcționale din zona canalelor digitale.

Ce vei face în acest rol?

Sarcini și responsabilități cheie

  • Obține, surprinde, analizează, perfecționează, articulează și documentează cerințele de afaceri, epopeele, poveștile utilizatorilor, acceptarea
  • Lucrează cu părțile interesate pentru a clarifica cerințele de afaceri și pentru a documenta soluțiile pentru fiecare dintre canalele noastre digitale
  • Oferă elemente de proiectare a sistemelor, inclusiv reguli de migrare a datelor, reguli de afaceri, wireframes sau alte rezultate detaliate
  • Folosește datele pentru a defini soluții care vor îmbunătăți experiența clienților, luând o abordare bazată pe dovezi în luarea deciziilor
  • Dezvoltă cunoștințe în domeniul afacerilor și al aplicațiilor legate de punctele de contact ale clienților care se aliniază cu strategia digitală și foaia de parcurs
  • Urmează procedurile stabilite și recomandă modificări pentru îmbunătățirea procesului
  • Oferă suport funcțional pe parcursul întregului ciclu de viață de implementare a caracteristicilor Canalului digital (Internet Banking, Mobile Banking și Platformă de vânzări digitale)
  • Îmbunătățește sistemele prin studierea practicilor curente și a modificărilor de proiectare
  • Oferă suport și instruire pentru alte echipe (QA, DEV) și clienți
  • Urmărește concurenții noștri și industria

Ce așteptăm de la tine?

Calificări și competențe:

Obligatoriu:

  • Licenta in studii tehnice (calculatoare, banci, finante, economie etc.)
  • Accent pe soluțiile care nu numai că îndeplinesc obiectivele funcționale, ci și cerințele operaționale, cum ar fi scalabilitate, securitate, extensibilitate, flexibilitate și manevrabilitate
  • Puternice de rezolvare a problemelor, abilități analitice și o puternică dorință de a inova și de a învăța noi tehnologii și tehnici
  • Abilitatea de a influența părțile interesate și de a lucra îndeaproape cu aceștia pentru a determina soluții acceptabile
  • Abilități puternice de planificare, organizare și management al timpului
  • Abilități de scriere a documentației
  • Cunoștințe de bază despre SQL, baze de date, XML, servicii web
  • Abilitatea de a comuta între proiecte
  • Cunoaștere bună a limbii engleze atât vorbit cât și scris
  • Abilitatea de a trata direct cu analiștii tehnici și dezvoltatorii
  • Abilitatea de a lucra în echipe virtuale și organizații matrice

Personalitate și abilități soft:

  • Personalitate deschisă la minte, structurată și orientată spre rezultate
  • Abilități excelente de cercetare, depanare și descoperire a faptelor
  • Dornic să învețe lucruri noi
  • Respectă mediul multicultural
  • Minte pragmatică și rezolvatoare de probleme
  • Bun negociator concentrat pe soluții câștig-câștig
  • Abilitatea de a lucra într-un mediu provocator, „poate face” și atitudine „în plus”.

Derularea proiectelor :

  • CEE Digital Bank
  • Vânzări digitale (împrumuturi în numerar, împrumuturi pre-aprobate, integrarea clienților etc.)
  • Multi Banking valorificarea oportunităților Open API
  • Procese E2E pentru deschiderea produselor bancare pe canale digitale
  • Plăți instantanee
  • Alte inițiative bazate pe afaceri, pe lângă activele deja lansate în CEE Internet și Mobile Banking

Oferta noastră pentru tine?

  • Program de lucru flexibil
  • Posibilitatea de a lucra la distanta 2 zile/saptamana
  • Un mediu de lucru profesionist, dar totuși prietenos
  • Acces la platforma noastră de beneficii cu un buget dedicat pe care îl vei putea folosi, pentru a alege cele mai potrivite beneficii pentru tine
  • Servicii de asistență medicală de la unul dintre furnizorii conveniți (3 opțiuni potențiale)
  • Sărbători acordate în funcție de experiența dvs. de lucru (21 până la 25 de zile)
  • Carieră într-un grup bancar internațional de frunte , construiți pe diversitatea rădăcinilor sale locale puternice
  • Mediu dinamic și provocator, plin de oportunități în creștere
  • Îmbunătățiți cunoștințele și abilitățile, punând baze solide pentru o dezvoltare profesională în domeniul IT al industriei financiare

Ca o instituție financiară majoră, UniCredit prosperă într-o dimensiune cu adevărat internațională. Ne acoperăm 50 de țări și oferim oportunități de creștere oamenilor care împărtășesc entuziasmul nostru de a ne construi în mod constant rădăcinile noastre locale și identitatea europeană puternică.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la UniCredit pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la UniCredit pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are UniCredit locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?