specialist informatii afaceri -data mining and BI specialist

Salariu net
8000 - 9000 RON

Candidatul ideal

Diploma de licenta in Informatica, Sisteme Informatice , Administrarea afacerilor
Experienta de cel putin 3 ani de Software de sistem Microsoft. Versiuni standard și server
•Competențe de Microsoft SQL
•Experimentat în modelarea datelor, proiectarea bazelor de date și instrumentele de gestionare a bazelor de date în Microsoft SQL Server
•Experimentat în Microsoft SSIS, SSAS, qliksense- este considerat un avantaj,
•Competență în alcatuirea de runtine de tip Extract-Transform-Load de pe diferite sisteme pe servere de Wharehouse MS SQL Server/QlikSense
•Disponibilitatea de a instrui și sprijini utilizatorii în utilizarea lor zilnică a bazelor de date
•Abilități analitice puternice
•Abilitatea de a lucra independent și ca parte a unei echipe
•Abilitati in analizarea si articularea cerintelor beneficiarilor interni pentru analiza si studiul datelor si a informatiilor relevante

Descrierea jobului

Construieste seturi de date necesare în proiectele de analiza si prezentare a datelor;
• Preia si administreaza dreptul de proprietate asupra domeniului de date al companiei
• Construiți procese extragere- transformare- incarcare la cerere si la necesitate
• Dezvolta, construieste și întreține arhitecturile de date si ale structurilor de date;
• Efectueaza cercetări pentru probleme industriale și de afaceri, descoperind constant tendinte, relatii si informatii noi utile afacerii
• Recomanda și uneori implementeaza modalități de îmbunătățire a fiabilității, eficienței și calității datelor;
• Implementează și administrează si promoveaza sisteme de analiza si prezentare a precum qlikview, qlick sense, servicii de raportare etc.
• Creaza o analize ad-hoc la cerere si la nevoie
• •Acționeaza ca expert deomeniul stiintei datelor în cadrul companiei

Descrierea companiei

BCR Asigurari de Viata Vienna Insurance Group

Prezentare generala:

2005 BCR Asigurari de Viata a fost infiintata la sfarsitul anului 2005 ca subsidiara a celei mai mari banci comerciale din Romania, BCR. 2006 Compania si-a inceput activitatea operationala in luna ianuarie 2006, in vederea dezvoltarii conceptului modern de servicii financiare integrate prin includerea in oferta Grupului BCR a asigurarilor de viata alaturi de servicii bancare, de administrare a activelor, leasing si asigurari generale. In anul 2006, actionarul majoritar BCR a fost preluat de Grupul Erste. 2007 In cursul anului 2007 compania a fost autorizata si ca administrator de fonduri de pensii facultative si a lansat primul sau fond de pensii facultative: Fondul BCR Prudent. 2008 In septembrie 2008 grupul austriac de asigurari Vienna Insurance Group achizitioneaza 88,47% din BCR Asigurari de Viata, BCR detinand un procent de 5%, restul actiunilor fiind detinute de catre persoane fizice.

Vienna Insurance Group, actionarul majoritar al companiei, este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de asigurari din Europa Centrala si de Est si cuprinde aproximativ 50 de companii, activand in 25 de tari si oferind servicii de inalta calitate si solutii inovative de asigurare.

Întrebări frecvente

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la BCR ASIGURARI DE VIATA VIENNA INSURANCE GROUP SA pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la BCR ASIGURARI DE VIATA VIENNA INSURANCE GROUP SA pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are BCR ASIGURARI DE VIATA VIENNA INSURANCE GROUP SA locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?

  • Ce salariu oferă BCR ASIGURARI DE VIATA VIENNA INSURANCE GROUP SA la locurile de muncă disponibile prin Angajat.ro?