Specialist Retele si Standarde de Comunicatie

Responsabilitati principale:

  • Dezvolta, implementeaza si valideaza protocoalele de comunicatie integrate pe vehicule;
  • Asigura implementarea standardelor de comunicatie pe vehicule pentru facilitarea schimbului de informatii intre ECU-uri (Unitati Electronice de Control);
  • Dezvolta, mentine la zi si aplica procedurile de validare pentru verificarea respectarii specificatiilor;
  • Defineste impactul asupra topologiei si a interfetelor de comunicatie a ECU-urilor pentru implementarea optima a acestora in cadrul proiectelor;
  • Dezvolta, intocmeste si verifica conformitatea topologiei retelelor de comunicatie pentru a asigura mediul optim de transmitere a datelor;
  • Intocmeste impreuna cu PDE-ul (Pilot Dezvoltare Electronica) specificatiile calculatorului si planul de validare al acestuia din punct de vedere standarde de comunicatie, pentru a fi respectate de furnizor;
  • Analizeaza rezultatele validarilor unitare efectuate de furnizori sau intern pentru identificarea neconformitatilor;
  • Planifica si urmareste actiunile intre expertii meserie, PDE si furnizor pentru a rezolva neconformitatile;
  • Asigura compatibilitatea solutiilor cu regulile protocolului impactat pentru buna implementare in SW (Soft);
  • Pune la zi fisierul de urmarire a validarilor la nivel de proiect pentru capitalizare;
  • Documenteaza baza cu rapoartele de validare pentru urmarirea calitatii proiectelor.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare tehnice (Specialitatea Electronica, Telecomunicatii, Tehnologia informatiei, Inginerie Electrica);
  • Cunostinte de electronica sau telecomunicatii;
  • Cunostinte de inginerie automobile sau transporturi;
  • Franceza – nivel mediu;
  • Engleza – nivel avansat;
  • Comunicare si lucru in transvers;
  • Spirit de analiza, sinteza si reporting;
  • Atitudine proactiva (anticipare, gestionare riscuri);
  • Gandire structurata, rezistenta la factori de stres exterior;
  • Abilitati de prezentare/animare;
  • Spirit de echipa.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la RIAN & PARTNERS pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la RIAN & PARTNERS pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are RIAN & PARTNERS locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?