Specialist Senior Health & Safety - productie

Candidatul ideal

Studii superioare, de preferat profil tehnic
Minim 5 ani experienta pe o pozitie similara intr-un mediu de productie
Curs în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă - durată de cel puţin 80 de ore
Diplomă sau certificat de absolvire, după caz, a unui program de învăţământ postuniversitar în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu o durată de cel puţin 180 de ore.
Curs cadru tehnic PSI
Curs operator RSVTI – avantaj
Cunostinte limba engleza
Permis conducere categ. B
Persoana implicata si puternica, capabila sa-si sustina punctul de vedere.

Descrierea jobului

Organizarea, coordonarea si monitorizarea activitatilor de prevenire si protectie, in conformitate cu legislatia specifica in vigoare intr-o unitate de productie (+ 3 puncte de lucru unde se lucreaza cu o firma externa);
Identificarea pericolelor şi evaluarea riscurilor pentru fiecare componentă a sistemului de muncă, respectiv executant, sarcină de muncă, mijloace de muncă/ echipamente de muncă şi mediul de muncă pe locuri de muncă/posturi de lucru;
Elaborarea, îndeplinirea, monitorizarea şi actualizarea planului de prevenire şi protecţie;
Propunerea atributiilor si raspunderilor în domeniul securitatii si sanatatii în munca, ce revin lucratorilor, corespunzator functiilor exercitate, care se consemneaza în fisa postului;
Verificarea cunoasterii si aplicarii de catre toti lucratorii a masurilor prevazute în planul de prevenire si protectie, precum si a atributiilor si responsabilitatilor ce le revin în domeniul securitatii si sanatatii în munca, stabilite prin fisa postului
Elaborarea programului de instruire-testare la nivelul unitatilor de productie;
Asigurarea întocmirii planului de acţiune în caz de pericol grav şi iminent, conform prevederilor artdin HGşi asigurarea ca toţi lucrătorii să fie instruiţi pentru aplicarea lui;
Participarea activa la imbunatatirea masurilor de SSM si PSI din cadrul punctelor de lucru ale companiei prin propuneri si coordonare proiecte;
Efectuarea controalelor interne la locurile de muncă, cu informarea, în scris, a angajatorului asupra deficienţelor constatate şi asupra măsurilor propuse pentru remedierea acestora;
Evidenţa echipamentelor, zonarea corespunzătoare, asigurarea ca verificările periodice ale echipamentelor de muncă să fie efectuate la timp şi de către persoane competente;
Elaborarea rapoartelor privind accidentele de munca suferite de lucratorii din fabrici.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la TALENT STREAM pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la TALENT STREAM pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are TALENT STREAM locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?