SPECIALIST VALIDARE ELECTRONICA

Responsabilitati principale:

  • Asigura proiectarea, dezvoltarea de fise si secvente de test pentru teste automate si/sau manuale, respectiv testarea si validarea din punct de vedere software si hardware a calculatoarelor electronice ce fac parte dintr-un sistem;
  • Testeaza si valideaza hardware, software si functional conform standardelor, specificatiilor si caietelor de sarcini pentru verificarea conformitatii calculatoarelor electronice (ECU);
  • Defineste, proiecteaza si implementeaza secvente de test pentru testarea automata si/sau manuala a unui calculator (ECU) pentru validarea integrala din punct de vedere functionala a produsului;
  • Programeaza secvetele de test pentru validarea MIL (Model in the Loop) si HIL (Hardware in the Loop) a calculatoarelor pentru verificarea produsului in conformitate cu specificatiile tehnice;
  • Modifica/actualizeaza software secventele de testare si urmareste modificarea periodica a specificatiilor tehnice, pentru adaptarea lor conform definitiei tehnice produs;
  • Adapteaza software si hardware bancurile de test pentru implementarea evolutiei specificatiilor tehnice;
  • Ruleaza secventele de test, analizeaza si investigheaza rezultatele, reproduce si inregistreaza defectele observate, propune solutii fezabile pentru corectarea, dezvoltarea si implementare corecta a produsului;
  • Genereaza sinteze testare si capitalizare pentru asigurarea conformitatii produsului si trasabilitatea avansarii pe proiect;
  • Asigura buna relationare si comunicare cu furnizorii si clientii in transversal;
  • Asigura suport tehnic pentru alte echipe de validare in functie de cerintele din perimetrele adiacente;
  • Desfasoara efectiv activitati de cercetare-dezvoltare aplicativa si/sau de dezvoltare tehnologica, in conditiile stabilite de legislatia incidenta in vigoare.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare tehnice: Specialitatea Electronica, Telecomunicatii, Tehnologia informatiei, Electrotehnica, Transporturi;
  • Cunostinte de electronica/ telecomunicatii/ auto/ transporturi;
  • Experienta intr-un post similar: minimum 1 an;
  • Cunostinte de programare (basic);
  • Limba engleza: nivel intermediar;
  • Limba franceza: reprezinta un avantaj;
  • Comunicare si lucru in transvers;
  • Spirit de analiza, sinteza si reporting;
  • Abilitati de prezentare;
  • Atitudine proactiva (anticipare, gestionare riscuri);
  • Gandire structurata, rezistenta la factori de stres exteriori.
  • Spirit de echipa.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la RIAN & PARTNERS pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la RIAN & PARTNERS pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are RIAN & PARTNERS locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?