Staff Software Engineer

Rezumatul descrierea postului
În acest rol, veți lucra îndeaproape cu clienții pentru a înțelege și defini cerințele, dezvolta propuneri tehnice și stabili așteptări pentru proiecte complexe de gestionare a activelor bazate pe platforma Smallworld GIS și mai precis pe soluțiile Geo Spatial Server.
Veți acționa ca un contributor individual și veți oferi conducere tehnică în proiecte mai mici și/sau etape ale proiectelor în aceste angajamente, lucrând cu echipele GE și partenerii de livrare, contribuind la propunerile comerciale și tehnice și la livrarea proiectelor, echilibrând în același timp domeniul de aplicare versus timpul de proiect și angajamentele de resurse.

Descrierea postului

În acest rol, veți
  • Oferiți cunoștințe și experiență de specialitate pentru a estima efortul tehnic necesar pentru implementarea soluțiilor de gestionare a activelor și a etapelor de livrare a proiectelor construite în principal pe platforma Smallworld GIS
  • Contribuiți la analiza proceselor de afaceri ale clienților și a activităților de analiză tehnică la nivel înalt, cum ar fi colectarea cerințelor și analiza decalajelor cerințelor utilizatorilor
  • Elaborarea specificațiilor detaliate de proiectare.
  • Contribuiți la și potențial să conduceți implementarea etapelor de proiect ale soluțiilor de management al activelor construite pe platforma Smallworld GIS, soluțiile de birou pentru utilități și telecomunicații și suita pentru întreprinderi mobile.
  • Concentrați-vă pe proiectarea și implementarea soluțiilor Smallworld Geo Spatial Server (GSS).
  • Deține livrabile tehnice pe parcursul întregului ciclu de viață al proiectelor și poate acționa ca lider de livrare tehnică.
  • Implicați-vă de-a lungul întregului ciclu de viață al proiectelor atribuite, influențând deciziile cu privire la rezultatele afacerii și designul și funcționalitatea pentru a menține programele pe drumul cel bun în ceea ce privește bugetul, timpul și așteptările clienților.
  • Valorificați eficient capacitatea produsului, conducând standardizarea, limitând personalizarea și maximizând reutilizarea conținutului dezvoltat pentru soluțiile anterioare.
  • Interacționați cu echipa de dezvoltare a produsului, echipa comercială, clienții, furnizorii de soluții (partener / integratori) și alte echipe interfuncționale, după cum este necesar pentru soluție.
  • Comunicați eficient atât verbal, cât și în scris cu colegii și membrii echipei ca membru al echipei incluzive, susținând strategia de pre-vânzare, eforturile de consultanță a serviciilor și execuția proiectului.
  • Aplicați în mod eficient metodologia SSDM de management al activelor și standardele de proiect.
  • Mențineți și actualizați continuu abilitățile și cunoștințele tehnice.
  • Lucrați independent, precum și ca parte a echipei.

Calificări de bază
  • Licență în inginerie software, informatică sau disciplină comparabilă de la o universitate acreditată sau
  • Minim 5 ani de experiență în analiza software, proiectare, metodologie, dezvoltare și arhitectură
  • Experiență solidă în tehnologie spațială, aplicații grafice, sisteme în timp real sau alte soluții pentru întreprinderi
  • Experiență în crearea și gestionarea clusterelor Kubernetes la scară de producție.
  • Efectuarea implementărilor de aplicații pe cluster Kubernetes
  • Gestionarea în siguranță a clusterului kubernetes pe cel puțin unul dintre furnizorii de cloud (AWS, Azure)
  • Cunoașterea instrumentelor și proceselor de inginerie software în general, în special în analiză, proiectare și dezvoltare orientate pe obiecte (de exemplu, Magik, Python) și tehnologii web (Javascript, HTML5, CSS, AngularJS)
  • Cunoașterea instrumentelor de baze de date (ex. Oracle/Oracle Spatial) și modelarea bazelor de date
  • Experiență în sistemele de operare UNIX și/sau Windows

Cerinte de eligibilitate
  • Cunoaște fluent limba engleză și germană la nivel profesional (scris și vorbit).
  • Trebuie să fie dispus să călătorească 20%

Informații suplimentare

Asistență pentru relocare oferită:
Nu

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la GE Digital pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la GE Digital pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are GE Digital locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?